روش خلاص شدن از شر آکنه

اگر پوستتان چرب است روزی 1 بار به آرامی پوست خود را با صابون غیر معطر (ترجیحا صابون های آنتی باکتریال) بشوئید. به این ترتیب که صورت خود را از کف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست نفوذ کند و چربی های تجمع یافته و آلودگی ها را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست می شود و از تجمع آن جلوگیری می کند. علاوه بر این ماساژ جریان خون پوست را بهبود می بخشد. بعد از ماساژ صورت خود را با آب گرم بشویید تا چربی آن گرفته شود و بعد بلافاصله مقداری آب سرد به پوست خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. پس از این کار ، پنبه ای را به گلاب یا آب لیمو آغشته کنید و سطح پوستتان را با آن پاک کنید. گلاب و آب لیمو اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون می شوند.

اگر پوستتان خیلی چرب است هفته ای یک بار از ماساژ با سرکه سیب استفاده کنید تا چربی پوست کاهش یابد. برای این کار سرکه سیب را با همان مقدار آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید وبعد از چند دقیقه پوستتان را بشوئید. آسودگی روان داشته باشید. خواب خوب و مرتب داشته باشید ، به میزان لازم استراحت کنید و از عصبانیت بپرهیزید. از مالیدن یا ترکاندن جوش ها و آکنه ها خودداری کنید. جوش های چرکی را نباید با فشار خالی کرد. برای خالی کردن آن ها دستگاه های مکنده ای وجود دارد که جوش ها را در شرایط کاملا استریل تخیله می کند. موهایتان را حداقل 2 بار در هفته با شامپو بشوئید. اجازه ندهید که موهایتان روی صورت بیاید. حتی در شب و به هنگام خواب موی کثیف و چرب باعث پخش چربی و باکتری می شود. تعریق در 15 درصد افراد باعث تشدید آکنه می شود. پس از کار کردن در هوای گرم و مرطوب و پختن غذا و ورزش ، عرقتان را بشوئید و در اسرع وقت چربی را از بدن و صورتتان پاک کنید. برای آرایش کردن از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نکنید. زیرا این مواد می توانند فولیکول های مو را مسدود کنند و باعث ایجاد و یا تشدید آکنه شوند. خصوصا افرادی که پوست چربی دارند باید از کرم های مرطوب کننده و حتی ضد آفتابی استفاده کنند که فاقد چربی باشد.

آرایش را روزی 2 بار از صورت خود با آب و شیرپاک کن های فاقد چربی و سازگار با پوست پاک کنید. قبل از استفاده از مارک جدید لوازم حتما آن را روی بازوی خود تست کنید تا مطمئن شوید که پوستتان به آن حساسیت ندارد. اشعه ماوراء بنفش خورشید ، باعث بهبود ضایعات می شود اما در 10 درصد افراد باعث تشدید علائم می شود. در زمان قاعدگی حساسیت غدد چربی دختران نسبت به هورمون های جنسی مردانه افزایش می یابند و این باعث افزایش چربی پوست در آن ها می شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آکنه در این زمان باید پوست خود را با صابون بشوئید و پس از شستشو پوستتان را با پنبه آغشته به محلول های الکی موجود در بازار که حاوی آنتی بیوتیک هستند پاک کنید.

حوله صورتتان را هر روز عوض کنید و همیشه از حوله تمیز و خشک استفاده کنید زیرا باکتری ها این توانایی را دارند که به سرعت در حوله های مرطوب رشد کنند. از ورزش و پیاده روی غفلت نکنید. اگر هر روز صبح 3 کیلومتر پیاده روی کنید و بعد از آن دوش بگیرید متوجه می شوید که پس از مدت کوتاهی بسیاری از جوش ها برطرف شده و پوستتان بسیار شاداب تر می شود.

حرف آخر این که آکنه را نباید یک عارضه جزئی و کم اهمیت ترقی کنید زیرا می تواند فشارهای عصبی فراوانی را برای فرد ایجاد کند. حتی ملایم ترین انواع آکنه دست کم یک سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است. در صورت طولانی شدن مدت آکنه ، فرد اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و تصور بدی از ظاهر خود پیدا می کند. درمان در اغلب موارد موثر است اما نیاز به حوصله و صرف وقت فراوان دارد. در بسیاری از افراد بیماری پس از دوران بلوغ و نوجوانی خود به خود برطرف می شود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,