روش های اصولی درمان چاقی

روش های اصولی درمان چاقی

کاهش وزن از طریق رژیم غذایی اصولی همراه با ورزش بهترین و اصولی ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده روی) استفاده می شود. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد و عوارضی مانند ریزش مو و چروکیدگی پوست و …. را در پی نخواهد داشت. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و با عادات غذایی جدید و صحیح را سرلوحه زندگی خود قرار دهید، که این مهمترین اصل در درمان چاقی است.

با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه شده در مورد درمان چاقی این موارد می باشد :

5-1) برنامه غذایی اصولی (رژیم غذایی صحیح) :

یک برنامه غذائی سالم و مغذی باید این مشخصات را داشته باشد :

  1. کفایت تغذیه ای : یعنی تمام درشت مغذی ها (ماکرونوترینت ها)، ریز مغذیها (میکرونوترینت ها)، آب و فیبر در آن گنجانیده شده باشد. (تأمین کننده انرژی مورد نیاز روزانه باشد)
  2. تعادل : همه گروههای غذائی بصورت متعادل در آن وجود داشته باشند.
  3. کنترل کالری : کالری دریافتی با کالری که مصرف می شود هم خوانی داشته باشد تا منجر به افزایش یا کاهش شدید وزن نشود.

در رژیم با انرژی محدود بدون توجه به میزان محدودسازی کالری، تغذیه سالم باید آموزش داده شده و مورد تأکید قرار گیرد و توصیه هایی برای این امر در نظر گرفته شوند.

  1. میانه روی : در مصرف موادی نظیر قند ها و نمک و … میانه روی انجام شود.
  2. تنوع : گروههای غذائی مختلف و از هر گروه غذائی نیز بصورت متنوع استفاده شود. مثلاً سبزیجات در برنامه غذائی باشد و در گروه سبزیجات هم از سبزیهای متنوع استفاده شود. در کل تنوع غذائی است که باعث می شود همه مواد غذائی به بدن انسان برسند و بخصوص در رشد کودکان تنوع غذا یک نکته اساسی است.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,