روماتیسم و روش های تشخیص آن

روماتیسم

بیماری روماتیسم را بیشتر مرد‏م می شناسند و شاید تا حدی نیز از آن هراس دا‏رند. زیرا این بیماری از د‏یرباز د‏ر نهاد بشر وجود داشته و ناتوانی های جسمی و روحی فراوانی برای مردم ممالک مختلف به بار آورده ‏است.

به زبان عامیانه روماتیسم دو نوع است: روماتیسم قلبی و روماتیسم مفصلی. علت روماتیسم قلبی معمولا درمان ناقص آنژین چرکی گلو است که پس از ۲ ‏تا ۶ هفته قلب را مبتلامی کند و باعث بیماری تب روماتیسمی حاد می شود. این بیماری می تواند باعث اختلالات دریچه ای و عروقی قلب و اختلال مغزی و زیر جلدی و پوستی ومفاصل شود. درمان آن پنی سیلین است و شاید نیاز باشد تا ۵ سال و یا تا آخر عمر از پنی سیلین طولانی اثر (پنادر) استفاده شود. این ناراحتی می تواند منجر به مرگ شود. اما علل روماتیسم مفصلی عوامل دیگری است.

علل بروز روماتیسم مفصلی

۱- علل ناشناخته
۲- علل ارثی و فامیلی. شیوع رماتیسم در بین افراد فامیل و وابستگان ژنتیکی حدودا چهار بار بیشتراست و در برخی نژادها بیشتر شایع است. مثلا هفت درصد از سفید پوستان و ژاپنی ها مبتلا به روماتیسم مفصلی کلاسیک هستند (البته افرادی که ژن DR4-HLA داشته باشند). از علل دیگر بروز روماتیسم مفصلی می توان به علل محیطی (آب و هوا) نیز اشاره کرد.

تشخیص بیماری

‏تظاهرات بالینی : درد، تورم، خشکی صبحگاهی بدن، لاغری، تب، بی اشتهایی، حساسیت موضعی، گرم شدن مفاصل بزرگ ندول های زیر جلدی، خشکی چشم ها.

‏از طریق آزمایشات خونی و وسرولوژی و فاکتور روماتیسم در خون و رادیولوژی می توان به تشخیص نهایی بیماری دست یافت.

درمان

۱- استراحت منظم ۳ ‏تا ۵ ساعت در روز، و در موارد حاد همراه با استراحت روحی وحذف هیجانات و استرس های روزمره بسیار مفید واقع می شود. استراحت دادن به مفاصل سبب کاهشی التهاب آن ها می شود.

۲- انجام ورزش های منظم و سبک و یحنواخت از مهم ترین مسائل در فیزیوتراپی روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) است.

۳- گرمای مرطوب و تابش نورخورشید و گاهی سرمای موضعی مفید هستند.

۴- داروهایی چون آسپیرین، ایندومتامیسن، تولمتین، سولینداک، ناپروکسن سدیم، قرص آهن، کلروکین، املاح طلا، کور تن خوراکی یا عضلانی یا داخل مفصلی به دستور پزشک معالج، پنی سیلامین، متوترکسات، کلرامبوسیل، آزاتیوپرین، سیکلوسپورین، سیکلوفسفامید، لقلونامید، اتاندسپت برای معالجه این بیماری به کار می روند.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,