رژیم با غذای مختصر و برنامه غذایی آن

رژیم با غذای مختصر و برنامه غذایی آن

این رژیم تا سال 1970 سه بار در مجله وگ بچاپ رسید و هنوز هم یکی از هفت رژیمی است که بین رژیم گیرندگان دارای طرفداران زیادی است.

این رژیم دارای 6 وعده غذا در شبانه روز است. غذاهای آن از حداقل میزان کالری برخوردار است و در اصل به وسیله پزشکانی طراحی و توصیه شده است که خودشان تصمیم بر کاهش وزن داشته اند کسانی که این رژیم را آزموده اند معتقدند این تنها رژیمی است که از حداقل کالری ممکن برخوردار است و هرگز با آن احساس گرسنگی نخواهید کرد.

ممکن است تعجب کنید که چگونه امکان دارد مداوما غذا میل شود و باز وزن هم کاهش یابد. البته مطمئن باشید که پشت این توصیه منطق حکم فرماست. با صرف 6 وعده غذای مختصر در شبانه روز، بدن وادار می شود که چربی بیشتری را نسبت به زمانی که فقط 3 وعده غذای کامل میل می گردد بسوزاند. اگرچه این تئوری متکی به هیچ گواهی علمی نیست ولی با این وجود در تجربیات پزشکی متعددی نتیجه دلخواه را به دست داده است که بهترین این نمونه ها تجربیاتی است که دکتر ادگار گوردون استاد دانشگاه مرکز پزشکی ویسکانسین به عمل آورده است. 80 نفر از بیماران چاق دکتر گوردون روزانه 6 بار غذا میل نموده و 1320 کالری انرژی بدست آوردند حال آن که ظرف مدت یک ماه 10 تا 14 پوند (4.5 تا حدود 6.5) کیلو از وزنشان کاسته شد.

برنامه غذایی

این رژیم به همه توصیه نمی شود. برای دنبال کردن این رژیم، باید برنامه غذاییتان به گونه ای تنظیم شود که بتوانید 6 بار به ترتیب زیر غذا میل کنید.

1)صبح

2)بین صبح و ظهر

3)ظهر

4)بین ظهر و عصر

5)سر شب

6)شب دیروقت

اگر کارتان ایجاب نمی کند که در وقت مقرر غذا میل کنید بهتر است از خیر این رژیم بگذرید. تمام 6 وعده غذایتان باید تقریبا هم اندازه باشد و تمامی آن باید از موادی تهیه شوند که ذیلا ملاحظه می نمایید:

گوشت بدون چربی، گوشت مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، شیر بدون چربی، پنیر محلی، ماست بدون چربی، تخم مرغ، پنیر معمولی، میوه تازه، سبزیجات عاری از نشاسته، چربی های اشباع نشده.

(توجه کنید که هر بار بیش از یک تکه نان و یک قاشق غذاخوری چربی مورد استفاده قرار ندهید).

موفقیت این رژیم در این است که از کالری کمتری سود می برد و لذا این نکته حائز کمال اهمیت است که کالری هر غذایی را که میل می نمایید به دقت محاسبه کنید و همان طوری که قبلا نیز پیشنهاد کردم بهتر است هر چه را که می خورید در دفترچه جیبی تان دقیقا یادداشت نمایید.

مدت کاهش وزن شما بستگی مستقیم به مقدار کالری هایی که مصرف می نمایید دارد. اگر در مورد کاسته شدن وزنتان عجله دارید توصیه می شود مقدار کالری غذایتان را به 1000واحد محدود نمایید.

اما اگر در این مورد شتابی در کار نیست می توانید کالری ها را تا میزان 1300 واحد در روز اضافه نمایید ولی نهایتا سعی کنید که از این میزان بیشتر استفاده نکنید. بخاطر بسپارید کالری های مورد نیازتان را به هر مقدار کاهش می دهید الزاما غذایتان باید از لیستی که در بالا از نظرتان گذشت انتخاب نمایید. دوباره متذکر می شوم که حتما از غذاهای توصیه شده استفاده نمایید و اندازه هر وعده از غذاها باید با هم تقریبا مساوی باشد.

نمونه برنامه غذایی زیر را خوب مورد دقت قرار دهید. در این نمونه میزان ارزش غذایی مجموع 6 وعده غذا بر اساس 1100واحد کالری انتخاب شده است.

صبح:

نصف یک موز متوسط

1 عدد تخم مرغ (که به صورت ملایم پخته شده باشد)

نصف نان تست سفید

بین صبح و ظهر:

حدود 30 گرم پنیر

1 عدد گوجه فرنگی

ظهر

حدود 125 گرم گوشت مرغ

1 فنجان لوبیا سبز

بین ظهر و عصر

نصف فنجان ماست بدون چربی (حتی المقدور)

یک فنجان توت فرنگی

سر شب

حدود 125 گرم

یک فنجان کلم گل

نصف خیار قاچ شده

شب دیر وقت

حدود 30 گرم پنیر

یک چهارم یک طالبی متوسط

با حفظ این برنامه غذایی قادر خواهید بود در کمتر از 3 هفته بدون کمترین احساس گرسنگی، حدود 5 کیلو از وزن خود را بکاهید.

توجه: از میل کردن غذاهایی که در برنامه غذایی این رژیم وجود ندارد بپرهیزید.

مجاز هستید: هر مقدار آب، نوشابه های ملایم بدون کالری، آبگوشت، قهوه سیاه یا چای با لیمو میل نمایید.

راهنمایی برای پختن: سعی کنید غذاهایتان را بصورت متنوعی تهیه و میل نمایید. برنامه غذاهای اصلی از تنوع زیادی برخوردار است لذا می توانید با کمک گرفتن از سلیقه خودتان برنامه غذایی خود را جالب تر کنید. مثلا ماهی و غذاهای دریایی ای را که قبلا هرگز نچشیده اید حالا میل نمایید. از سبزیجاتی چون کلم پیچ، برگ چغندر….استفاده نمایید. برای سهولت کار همیشه از یک نوع غذا استفاده نکنید، زیرا به زودی از آن خسته خواهید شد حال آن که غذاهایتان از تنوع برخوردار باشند تا آخر ادامه خواهید داد.

راهنمایی در مورد این رژیم: اگرچه غذاهایتان کم حجم و مختصر هستند، آنها را بدون عجله و با میل و رغبت آن چنان صرف نمایید که انگار یک غذای کامل را میل می کنید.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,