رژیم گرفتن یا تغذیه ی صحیح؟

رژیم گرفتن یا تغذیه ی صحیح ؟

اگر رژیم گرفتن در مدت زمانی کوتاه انجام گیرد، تغذیه صحیح برای کسانی که به تندرستی و تناسب اندام خود اهمیت می دهند هدفی است که باید در طول عمرشان دنبال شود. به شما قول می دهم مادام که نتوانسته اید مساله تغذیه صحیح را به گونه ای حل کنید هرگز نخواهید توانست حتی مقداری اندک نیز از وزن خود بکاهید. تغذیه صحیح یعنی چه؟ تغذیه صحیح یعنی بررسی و تغییر بعضی از غذاها با برخی دیگر به طوری که در پایان توازن معقولی بین کربوهیدرات ها ، چربی ها، پروتئین ها ، ویتامین ها، مواد معدنی و آب مصرفی بوجود آورید. بیشتر افراد ایجاد تغییر در برنامه غذایی از حداقل اهمیت برخوردار است. حال آن که برای بعضی دیگر تغذیه صحیح راهی برای ایجاد تغییر در عادت های (نامناسبی ) است که در طول عمرشان در آنها بوجود آمده است. برای برخورداری از تندرستی و شرایط جسمی بهتر زحمتی است که به تحمل کردن آن می ارزد.

بگذارید برایتان توضیح دهم که تغذیه صحیح چه تفاوتی را می تواند پدید آورد. حدود 3 سال پیش، سالی یکی از دوستان نیویورکی من برای کم کردن وزن خود (حدود 20 پوند) رژیم دکتر اتکینز را شروع نمود. چاقی برای او نوعی عادت مزمن شده بود. با گذشت 2 ماه توانست مقدار یاد شده (حتی بیشتر ! ) از وزن خود بکاهد. دوستانش به او می گفتند او هرگز زیباتر از اکنون نبوده است، 1 ماه بعد از او به اوج زیبایی خود رسید اما خسته به نظر می رسید. اگر چه ما برای او نگران بودیم اما او به ما اطمینان داد که حالش خوب است.

شبی دیرهنگام، سالی به من تلفن کرد که بنا به توصیه دکترش عازم مسافرت به کالیفرنیا است. حالا دیگر او به سهولت اعتراف می کرد که حالش خوب نیست به هر ترتیب او برای 1 معاینه کامل به دکتر مراجعه کرده بود. دکتری که به دلیل حسن اخلاق و رفتارش زبانزد همگان بود، با عصبانیت نطقی برای سالی ایراد کرد و از رژیم او شدیدا انتقاد نمود. دکتر عصبانی به او گفته بود با آن رژیم افراطی آیا می خواسته است خود را بکشد؟ سرانجام او رژیم متوازنی را تحت نظر خود را به او توصیه نمود و سالی در اندک مدتی سلامتش را بازیافت. حالا او خوب تغذیه می کند و هرگز زیباتر از آنچه اکنون هست نبوده است.

البته لزومی ندارد که برای درک مفهوم تغذیه صحیح سلامتتان را دچار مخاطره کنید. بهترین وسیله در چنین مواردی کسب اطلاعات آموزشی در تغذیه است، اصول آن بسیار ساده است و همیشه به یاد می ماند و فهمیدن حقایق تغذیه ساده ترین چیزی است که همه می توانند به فرا گرفتن آن مبادرت ورزند.

برای تغذیه صحیح 5 قانون وجود دارد. هر گاه به این مقررات توجه کنید می توانم عملا تضمین نمایم که نه تنها خوب غذا خواهید خورد بلکه سلامتی و وزن خود را نیز بدون هیچ تلاش اضافه حفظ خواهید کرد.

1)مقدار کالری را با محدود کردن غذایتان بکاهید.

2)مقدار زیادی پروتئین میل نمایید.

3)مقدار چربی و قند مصرفی را به حداقل برسانید.

4)غذاهای روزانه تان را از 4 گروه غذای اصلی انتخاب نمایید.

5)به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی در برنامه غذایی رژیمتان جای دهید.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,