ساختار بافت چربی و توزیع آن در بدن زنان و مردان

ساختار بافت چربی و توزیع آن در بدن زنان و مردان

بافت چربی مفید به عنوان منبع تری گلیسرید، جهت حفظ اندام های شکمی همانند یک بالشتک، عمل می کند و جهت حفظ دمای بدن نظیر یک عایق عمل می کند. کاروتن به آن کمی رنگ زرد می بخشد. بافت چربی قهوه ای که در کودکان و مقدار کمی در بزرگسالان دیده می شود معمولاً در نواحی کتفی و زیر کتفی دیده می شود و رنگ قهوه ای آن ناشی از عروق خونی گسترده آن است.

افزایش چربی در ناحیه شکم خطر ابتلا به حملات قلبی و دیابت را افزایش می دهد. هنگامی که شما بیشتر از حد نیازتان انرژی دریافت می کنید کبد آن را بصورت چربی در بدن ذخیره می نماید. سلولهای چربی شکم و باسن باهم تفاوت دارند. خونی که در بافت شکم وجود دارد به کبد می رود در صورتیکه خونی که در بافت باسن وجود دارد به جریان خون کلی وارد می گردد. کسانی که چربیهایشان در بافت شکمشان ذخیره می گردد بواسطه اینکه کبدشان باید چربی اضافی را از جریان خون بردارد و در نتیجه بافت خود کبد از چربی انباشته می شود، نمی توانند به خوبی کسانی که چربی های بدنشان در ناحیه باسن شان تجمع می یابد انسولین اضافی را از خون بردارند.

الگوهای منطقه ای چربی از نظر ژنتیکی کنترل می شوند و میان زنان و مردان متفاوت است. دو نوع از ذخیره سازی چربی شناخته شده است : چربی در زیر جلدی شکمی (آندروئید) و چربی سرینی- رانی (گاینوئید) چربی اضافی نوع اول به ویژه در ناحیه شکم قرار داشته و آندروئید یا شکل سیب است و در مردان بیشتر دیده می شود. بالا رفتن سن نیز عامل مهمی در چاقی احشائی (مرکزی) است و به انباشته شدن چربی می انجامد. مطالعات نشان می دهند که این نوع از چاقی به شدت وابسته به مقاومت به انسولین است. چربی احشائی (مرکزی) وابستگی کامل به عوامل خطر آفرینی چون عدم تحمل گلوکز، افزایش چربی خون و پرفشاری خون دارد. زمانی که اختلالات مزمن در زمینه عدم تحمل گلوکز و مقاومت به انسولین (افزایش قند خون در حدی که هنوز منجر به دیابت نشده باشد)، افزایش چربی خون و فشارخون پدید می آید و به هم مرتبط می شوند، آنها را به عنوان سندرم متابولیک (سوخت و ساز) می شناسد. محیط دور کمر بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر در مردان و ۸۸ سانتی متر در زنان، تری گلیسرید سرم در حدود حداقل ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، لپیوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) در حدود کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر در مردان و ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر در زنان، فشارخون بیشتر از ۸۵/۱۳۵ میلی متر جیوه یا گلوکز خون بیشتر از ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر از نشانه های این سندرم می باشند.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,