ساختمان پوست را بشناسید

پوست وسیع ترین عضو بدن است و ساختمان نسبتاً پیچیده ای دارد.چهار عامل مختلف برروی پوست تأثیر می گذارند که عبارتنداز : وراثت، محیط، سن و عامل مراقبت. پوست خوب ، نرم، لطیف و بدون لکه و آسیب است و رنگ آن یکنواخت می باشد.پوست علاوه بر آنکه به عنوان یک ماه مکانیکی در حفاظت بدن ایفای نقش می کند، وظایف دیگری نیز برعهده دارد که برخی از آنها عبارتنداز :

بیگانه خواری اجسام خارجی، پس مانده ی باکتریها و سلولهای مرده، ترشح موادی که بدن را نسبت به عواملی عفونی، سمی و حرارتی مقاوم ترمی نماید و ساخت فیبرهای ارگانیک جهت ترمیم بافتهای اسیب دیده. تنها توجه به موارد فوق اهمیت فوق العاده ی دقت در رعایت بهداشت و مراقبت از پوست را نشان می دهد. گرچه تأثیر عمل به این اصول را در حفظ زیبایی و لطافت پوست برای هر خانمی در هر سنی نباید از نظر دور داشت.

ساختمان پوست

پوست از دو لایه تشکیل شده است : لایه اپیدرم یا لایه خارجی که از هدر رفتن مایعات بدن جلوگیری می کند و آن را از صدمات خارجی حفظ می نماید و لایه درم یا لایه داخلی که کار آن تغذیه پوست و مرطوب نگاه داشتن آن است.

لایه خارجی شامل چندین لایه فشرده از سلولهای زنده بوده که به وسیله لایه هایی از سلولهای مرده پوشیده می شود که لایه شاخی نام دارد. سلولهای مرده با ورود سلولهای تازه به طرف سطح پوست رانده می شوند و پوسته ریزی صورت می گیرد. لایه اپیدرم حاوی سلولهای پیگمان ساز پوست می باشد.و رنگ پوست وابسته به این سلولها است. لایه درم طرح پوست را می سازد و هرگونه صدمه به این لایه باعث خراش و تغییر شکل دائمی پوست خواهد شد.غدد چربی و عرق و عروق خونی در این لایه قرار دارند. عروق خونی این ناحیه به تحریکات روحی واکنش نشان می دهند. خجالت و شرم باعث پرخونی این عروق شده و قرمزی و برافروختگی پوست را ایجاد می نماید. برعکس ترس و وحشت باعث ایجاد رنگ پریدگی و سفیدی پوست می گردد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,