سایر عوامل ریزش مو به دلیل کشش

عواملی بر اثر کشش وجود دارد که باعث ریزش موها می شود به همین خاطر باید این عوامل را رعایت کنید.

– محکم شانه کردن مو

– مالش شدید پوست سر موقع شستشوی

– خشک کردن مو با مالش شدید(بهترین راه خشک کردن مو به صورت تدریجی و با حوله است)

هر کدام از عوامل بالا می‌توانند باعث آسیب و افزایش ریزش مو شوند. اگر فردی مبتلا به ریزش مو است توصیه می‌شود شستشوی موی سر را با ملایمت انجام دهد، مو را به تدریج و به آرامی خشک کند تا آسیب‌های وارده به مو به حداقل برسد.

وارد شدن فشار موضعی به پوست سر

این عامل به ندرت به وجود می‌آید و می‌تواند با خون‌رسانی به پوست سر تداخل کند. در نوزادانی که همیشه به پشت می‌خوابد، اغلب یک طاسی موضعی در پشت سر آن‌ها مشاهده می‌شود. در افراد بیمار که مدت زیاد و بدون حرکت به پشت سر دراز می‌کشند هم این پدیده مشاهده می‌شود.

مواد استعمال شده روی پوست سر

بسیاری از مواد استعمال شده روی پوست سر محصولاتی هستند که ادعا می‌شود ریشه مو را به وسیله تأمین مواد اساسی مورد نیاز برای رشد مو ، تقویت می‌کنند و در نتیجه باعث تسریع رشد و مهار ریزش مو می‌شوند، اما اغلب این محصولات نمی‌توانند به ریشه مو برسند چرا که ریشه در عمق درم قرار دارد. هیچ دلیل علمی برای اثربخشی این مواد جود ندارد، تنها ماده ای که باعث رشد مو به دنبال استعمال موضعی می‌شود ماینوکسیدیل(Minoxidil) است.

بعضی از مواد سمی که جذب بدن شده یا به صورت موضعی استفاده می‌شود، ممکن است باعث آسیب فولیکول مو شوند. بنابراین باید هنگام انتخاب رنگ موها، مواد فرکننده یا صاف کننده مو خیلی دقت کرد و اطمینان حاصل نمود که این مواد در کارخانه های معتبر تولید می شوند. از بین محصولات از بین برنده موهای زائد، بعضی می توانند مواد کراتینی سازنده مو را در خود حل کنند. این مواد اثری روی قسمت زنده مو ندارند.

گرمای موضعی

گرم شدن موضعی پوست سر می تواند ناشی از سشوار، فر کردن یا صاف کردن مو (با بیگودی های برقی یا اتوی مو) باشد. شستشوی موی سر با آب  خیلی داغ هیچ اثر مفیدی روی موها ندارد، اما حرارت زیاده وارده به ریشه مو می تواند باعث آسیب آن شود.

ریزش مو و طاسی

براساس مطالب گفته شده تشخیص قطعی ریزش مو تنها به وسیله پزشک قابل انجام است. علاوه بر طاسی خاص مردان که خیلی شایع است، بسیاری از طاسی ها و ریزش موها که در هر دو جنس مشاهده می شود، می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند فاکتورهای هورمونی، سوء تغزیه( کمبود ویتامین ها یا آهن)، تماس با مواد سمی،بیماری های عفونی و یا سایر بیماری ها باشد. گاهی مشورت با یک متخصص زیبایی و آرایشی هم می تواند راهکار مناسبی بوده ولی بهترین کار این است که متخصص آرایشی نیز بیمار را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,