سرعت رشد مو به چه عواملی بستگی دارد؟

سرعت رشد موی سر در فاز رشد حدود ۴/۰ میلی متر در روز است، بنابراین طی ۳ تا ۵ سال طول آن به ۷۰ و گاهی به ۱۰۰ سانتی متر می رسد.

به گزارش مجله زنان، سرعت رشد موهای بدن آهسته‌تر از موهای و حدود ۲/۰ میلی متر در روز است و مدت فاز رشد آنها ۲ تا ۶ ماه است طول تقریبی این موها حدود ۳-۱ سانتی‌متر است.

طول دوره و سرعت رشد موها در افراد مختلف متفاوت است. به طور عمده فاکتورهای وراثتی، عامل اصلی تعیین طول و سرعت رشد موها هستند، همچنین جنسیت نیز در این مورد مهم است. موهای بدن در زنان خیلی آهسته‌تر از مردان رشد می‌کند، در حالی که موی سر زنان سرعت رشد بیشتری دارد. تغزیه، عوامل هورمونی و سایر فاکتورها نیز روی رشد مو اثر می‌گذارند. سرعت رشد سریع و دوره رشد طولانی به عوامل وراثتی مربوط است که باعث می‌شود بعضی خانم‌ها موهای بسیار بلندتری داشته باشند، اما در بعضی‌ها، طول موها هرگز از حد شانه‌ها تجاوز نمی‌کند، حتی اگر این خانم‌ها موی خود را کوتاه نکنند.

مراقبت‌های مو: چه اقداماتی روی رشد مو تأثیر می‌گذارند.

عوامل مؤثر در رشد موها عبارتند از:

– کشیدن یا وارد کردن نیروی کششی به مو

– وارد شدن فشار موضعی به پوست سر

– مواد استعمال شده روی پوست سر

– گرمای موضعی

– کشیدن یا وارد کردن نیروی کششی به مو

کوتاه کردن مو هیچ اثری در رشد مو ندارد. اما کشیدن یا وارد کردن تنش به مو باعث آسیب ریشه، ضعیف شدن آن و در نتیجه ریزش مو می‌گردد .

تنش وارده به مو می‌تواند ناشی از شانه کردن مو در خلاف جهت رشد طبیعی آن یا محکم شدن مو با کش یا گیره سر باشد. ریزش به این دلیل بیشتر در ناحیه شقیقه ها و جلوی سر اتفاق می‌افتد چرا که حداکثر فشار کششی به این قسمت وارد می‌شود این اتفاق به دلیل استفاده از  بیگودی هم ممکن است رخ دهد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,