سیکل قاعدگی بر روی بیماری ها چه تاثیراتی دارد؟

سیکل قاعدگی زنان ممکن است چه تاثیراتی روی بیماری ها داشته باشد؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه شوید.

آسم Asthma

به گزارش مجله زنان، حدود ۳% کل افراد جامعه مبتلا به آسم بوده که در سنین ۳ تا ۵ سالگی شایعتر است. در این سنین در پسران شایعتر از دختران است. اما در دوران بلوغ شیوع آن در خانم ها بیشتر از آقایان می شود. در حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد زنان آسمی چند روز قبل از قاعدگی (و گاهی در شروع قاعدگی) حملات آسم عود کرده و یا تشدید می یابد که با استمرار خونریزی قاعدگی از شدت آن کاسته می شود. مکانیسم این مسئله هنوز شناخته نشده است. در این موارد، در صورت وجود مقاومت به درمان کلاسیک، تجویز پروژسترون در بعضی موارد کمک کننده خواهد بود.

آکنه Acne

آکنه معمولی(acnea vulgaris) یک بیماری مولتی فاکتوریال بوده و در دوران قبل از قاعدگی معمولا شدت آن افزایش می یابد. چند دلیل شناخته شده این اثر عبارتند از : (۱) کاهش قطر منافذ مجاری پیلوسباسه در طی روزهای ۱۵ تا ۲۲ قاعدگی، (۲) افزایش غلظت سلولی تستوسترون در بافت پیلوسباسه و (۳) افزایش ترشح اینترلوکین-۱ پس از تخمک گذاری که یکی از فاکتورهای اصلی در فاز حاد واکنش در برابر عفونتها بوده و باعث ایجاد واکنش های التهابی در بافت ها و از جمله غدد پیلوسباسه می شود.

Catamenial Epilepsy

سلولهای مغزی دارای گیرنده های استروژن و پروژسترون است. آستانه تحریک پذیری  سلولهای مغزی تحت تاثیر پروژسترون  افزایش و در اثر استروژن کاهش می یابد. تغییرات این دو هورمون با وقوع بیشتر صرع در دو مرحله از سیکل قاعدگی ، یعنی قبا از تخمک گذاری و شروع قاعدگی مطابقت دارد. تجویز پروژسترون (نظیر دپو ، مدروکسی پروژسترون استات ۱۵۰ میلی گرم عضلاتی هر۱ ت۲ ماه) در این بیماران معمولا از شدت و دفعات صرع می کاهد.

میگرن Migraine

شیوع میگرن در میان زنان بالغ حدود ۲ تا ۳ برابر مردان بوده و در ۸۵% موارد عامل محرک و برانگیزاننده حمله میگرن وجود دارد. بطور متوسط در هر بیمار حدود ۳ عامل محرک وجود دارد که شایعترین آنها عبارتند از : استرس، موادغذایی(پنیر ، شکلات و… ) پریود ، تخمک گذاری و مشروبات الکلی.

سایر اختلالات

سایر اختلالاتی که تحت تاثیر سیکل های قاعدگی قرار گرفته و بروز یا تشدید می یابند عبارتند از: آنافیلاکسی ، آنژیوادم ارثی ، آفت دهانی ، سندرم بهجت ، میاستنی گراو و پورفیری

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,,