طرز مصرف قرصهای زمان شیردهی

طرز مصرف قرصهای زمان شیردهی

اولین بسته قرص از روز اول قاعدگی شروع می شود و هر روز در ساعت معین یک قرص خورده می شود تا 28 عدد قرص بسته اول تمام شود و بعد بدون اینکه وقفه ای در خوردن قرصها داده شود بلافاصله بسته دوم شروع می گردد یعنی بین تمام شدن بسته اول و شروع بسته دوم فاصله ای وجود ندارد (برخلاف قرصهای ترکیبی که 7 روز فاصله بین هر بسته قرص باید رعایت می شد) حتی اگر خونریزی قاعدگی شروع شده بود قرصها پشت سر هم مصرف شده و نباید فاصله ای بین بسته ها بیفتد.

خانمهائی که تازه زایمان کرده اند تا مدتی قاعده نمی شوند. در این خانمها زمان شروع قرصها بصورت زیر است :

چنانچه خانمهای تازه زایمان کرده بلافاصله بعد از زایمان نوزاد خود را شیر داده اند و تصمیم به ادامه شیر دادن نوزاد خود دارند، از هفته ششم بعد از زایمان باید قرص را شروع کنند و چنانچه تصمیم به شیردادن بچه خود ندارند بلافاصله بعد از زایمان و یا حداکثر تا هفته چهارم بعد از زایمان قرص را شروع کنند. اما ممکن است خانمی علیرغم اینکه بچه خود را شیر می دهد، قبل از هفته ششم بعد از زایمانش، قاعده شود چنین خانمی دیگر نباید تا هفته ششم بعد از زایمان صبر کند و بعد قرص را شروع کند بلکه از روز اول قاعدگی باید خوردن قرص را آغاز نماید.

از آنجائیکه اثر این قرصها از قرصهای ترکیبی کمتر است رعایت این نکته ضروری است که حتماً قرصها در ساعت مشخص خورده شود و هیچ قرصی فراموش نگردد. در این روش حتی چند ساعت دیر و زود شدن قرصها اهمیت دارد. خانمها توجه داشته باشند اگر فراموش کردند قرصی را در ساعت مقرر بخورند، فقط سه ساعت فرصت دارند که قرص فراموش شده را مصرف کنند و اگر بیش از سه ساعت از زمان معمول گذشت قرص فراموش شده را خورده و تا 48 ساعت یا نزدیکی نکنند یا اگر نزدیکی داشتند از یک روش جلوگیری مطمئن (مثل کاندوم) نیز استفاده کنند.

همانند قرصهای ترکیبی، اسهال و استفراغ باعث خواهد شد اثر قرصهای زمان شیردهی نیز کاهش پیدا کند لذا در صورت وجود اسهال یا استفراغ از روش مطمئن دیگری نیز استفاده نمائید.

مصرف بعضی داروها ممکن است بر روی کارائی قرصهای زمان شیردهی تأثیر بگذارد. لذا در صورت مراجعه به پزشک حتما ایشان را از مصرف قرصها مطلع نمائید تا چنانچه قرار است داروئی تجویز شود راهنمائی های لازم به شما ارائه گردد. چرا که اغلب داروهائی که روی کارآئی قرصها اثر می گذارد باعث کاهش قدرت پیشگیری از بارداری آنها شده و احتمال حاملگی را بالا می برند بنابراین لازم است هنگام تجویز چنین داروهائی این نکته مد نظر قرار گیرد.

مانند همه روشهای پیشگیری از بارداری دیگر، مصرف قرصهای زمان شیردهی نیز ممکن است یا عوارضی همراه باشند ولی از آنجا که در این قرصها فقط یک هورمون زنانه (پروژسترون) بکار رفته است و هورمون استروژن را ندارند میزان عوارض کمتری را نسبت به قرصهای ترکیبی که حاوی هر دو هورمون زنانه هستند، دارا می باشند. ولی از طرفی به همین دلیل قدرت پیشگیری از بارداری قرصهای زمان شیردهی از قرصهای ترکیبی کمتر می باشد. بطور کلی یکی از شایعترین عوارض قرصهای زمان شیردهی ایجاد بی نظمی های قاعدگی است که بیشتر به شکل قطع قاعدگی و یا لکه بینی بین دو قاعدگی خود را نشان می دهد بنابراین خانمهائی که از این قرصها استفاده می کنند باید انتظار داشته باشند که با مصرف این قرصها جنین بی نظمی هائی ایجاد شود. (البته همانطور که قبلاً نیز تأکید شد این عوارض در درصد خاصی از مصرف کنندگان قرصها پیش می آید و همه خانمها به آن مبتلا نخواهند شد) خانمها توجه داشته باشند که اگر با قطع قاعدگی یا لکه بینی روبرو شدند اصلاً وحشت نکرده و مصرف قرص را قطع ننمایند چرا که اغلب این موارد بعد از مدتی خود بخود رفع شده و قاعدگی بحالت عادی بر می گردد. ولی چنانچه احساس کردید وضعیت غیرعادی وجود دارد به پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمائید. این قرصها فقط تا یکسال بعد از زایمان باید مصرف شود. بعد از این یکسال زمان اثر آنها بسیار کمتر از قبل خواهد شد و بهتر است روش مطمئن دیگری جایگزین آن گردد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,