علایم و نشانه های خونریزی پس از یائسگی و نحوه ی درمان آن

علایم و نشانه ها

• خونریزی مهبلی یکسال یا بیشتر پس از آخرین قاعدگی
• خونریزی پس از مقاومت

خونریزی مهبلی پس از یائسگی می تواند به علل گوناگونی ایجاد شود. می تواند به علت عفونت یا تحیل بافتی باشد، که در آن جداره های مهبل نازک و شکننده می گردد. خونریزی در زمینه آتروفی به طور شایع پس از مقاربت رخ می دهد. درمان جایگزینی با هورمون نیز می تواند سبب خونریزی مهبلی گردد. خونریزی مهبلی به دنبال یائسگی می تواند اولین نشانه سرطان رحم باشد.

تشخیص

وقتی در دوران یائسگی خونریزی مهبلی پیدا کردید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک معمولاً بیمار را معاینه لگنی می کند. اولین اقدام تعیین علت و منشاء خونریزی است. برای این منظور از تست یاب و سونوگرافی از راه مهبل یا سایر روش ها استفاده می شود. اگر هر یک از موارد مذکور غیرطبیعی باشد آنگاه هیستروسکوپی و یا اتساع رحمی و کورتاژ (D and C) برای ارزیابی منشاء خونریزی انجام گیرد.

در برخی موارد پس از آزمایشات بسیار علت خونریزی پس از یائسگی آشکار نمی شود. به هرحال، اگر علتی مشخص نشود حتی در صورت خونریزی دوباره معاینه و آزمایش های اولیه تکرار خواهد شد.

خونریزی های پس از یائسگی تا چه اندازه خطرناک و جدی هستند ؟

در اغلب موارد خونریزی های پس از یائسگی خطرناک نیست اما به هرحال می تواند اولین نشانه سرطان اندومتر رحم باشد که تشخیص و درمان به موقع در ریشه کنی قطعی سرطان بسیار مهم است.

درمان

درمان به اختلال زمینه ای بستگی دارد. عفونت های مهبلی با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند اگر مخاط پوشاننده رحم شکننده شده باشد پزشک استروژن سیستمیک و یا موضعی به درون مهبل تجویز می نماید. استروژن مانع از نازک شدن بافت های مهبلی می گردد. اگر خونریزی به علت سرطان باشد، جراحی و سایر درمان های تکمیلی ضرورت می یابد.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,