علایم و نشانه های سرطان اندومتریال (مخاط رحم)

سرطان های دستگاه تناسلی

سرطان می تواند در لوله های فالوپ، رحم، تخمدان، گردن رحم، مهبل و فرچ ایجاد شود شانس درمان موفقیت آمیز بستگی به ارگان سرطان و تشخیص زودرس بدخیمی دارد.

سرطان اندومتریال (مخاط رحم)

علایم و نشانه ها

• خونریزی مهبلی پس از یائسگی
• پیش از یائسگی، قاعدگی های سنگین و خونریزی در فواصل در قاعدگی
• ترشح خونابه ای ازمهبل

سرطان اندومتریال از اندومتر، مخاط پوشاننده رحم آغاز می شود. این سرطان از شایع ترین بدخیمی ها در بین زنان آمریکایی است. همچنین از سویی دیگر از سرطان هایی است که با تشخیص زودرس به طور کامل قابل درمان است به طور شایع در سنین پس از یائسگی و حدود ۵۰ تا ۷۰ سالگی ایجاد می شود. چاقی از عوامل مستعدد کننده به این نوع سرطان است.

زنان یائسه چاق به ویژه در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند زیرا سلول های چربی استروژن تولید می کنند اما دیگر تخمدانی وجود ندارد تا با ترشح پروژسترون اثرات استروژن بر مخاط رحم را تعدیل کند. همچنین چاقی درمان بیماری را سخت تر می کند. درمان جایگزینی با هورمون (HRT) زمانی از علل ایجاد این بیماری بود. در شیوه های جدید HRT از استروژن یا دوز پایین به همراه پروژسترون استفاده می شود با استفاده صحیح هورمونی دیگر خطر سرطان اندومتر افزایش نمی یابد.

علاوه بر زنان چاق، زنانی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند عبارتنداز : زنانی که در طول دوران باروری بچه دار نشده اند. زنانی که دیرتر یائسه شده اند و افرادی که سابقه نارایی و قاعدگی های نامرتب داشته اند. درمان با تاموکسیفن برای کاهی خطر ابتلا به سرطان سینه، مانند درمان علایم یائسگی یا استروژن بدون ترکیب یا پروژسترون، می تواند خطر ابتلا به سرطان اندومتر را افزایش دهد. استفاده از قرص های پیشگیری از حاملگی خطر ابتلا به سرطان اندومتر را کاهش می دهد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,