علایم و نشانه های قاعدگی دیررس

• شروع نشدن قاعدگی تا سن ۱۸ سالگی
• قطع قاعدگی به مدت ۳ ماه در زنانی که حامله یا یائسه نیستند.

نارسایی قاعدگی آمنوره نامیده می شود. اگر شما هرگز قاعده نشده باشید به این حالت آمنوره اولیه می گویند.

اگر شما به ۱۶ سالگی برسید در حالی که قاعدگی در شما پدید نیامده است، شانس بلوغ نرمال ولی دیرتر از اکثر دختران وجود دارد. ورزش بسیار زیاد یا لاغری شدید می توانند تأخیر منارک شوند. با این وجود امکان کمی وجود دارد که شما اختلال هورمونی داشته باشید که موجب قطع قاعدگی شود (آمنوره) در این مورد با یک پزشک مشورت نمایید، مخصوصاً اگر تغییرات جنسی دیگر نیز به تأخیر افتاده باشند، مثلاً اگر تکامل پستان ها یا روش موهای شرمگاهی نیز یا تأخیر همراه باشند.

اگر شما برای چندین سال قاعده شده اید و بعد از آن ۳ یا تعداد بیشتری قاعدگی را از دست داده اید، شما آمنوره ثانوی دارید. توضیحات مختلفی برای این حالت وجود دارد. واضح ترین آنها حاملگی است. علل دیگر برای حذف قاعدگی شامل سندرم تخمدان دارای کیست های متعدد، کاستن مقدار زیادی وژن در مدتی کوتاه ورزش کردن زیاد، تحت استرس بودن، چاقی با استفاده از داروهایی که سرکوب قاعدگی از عوارض جانبی آنهاست، هستند. داروهای ضدبارداری خوراکی نیز می توانند موجب قطع قاعدگی مخصوصاً در طی چند ماه اول استفاده شوند. اگر این اتفاق افتاد، ادامه مصرف قرص اهمیت دارد و نباید مصرف را قطع نمود.

اگر شما تازه مصرف داروهای ضدبارداری را قطع کرده اید نیز ممکن است برای چند ماه قاعده نشوید. شیر دادن از پستان نیز می تواند موجب تأخیر قاعدگی شود. اگر شما به حوالی سنین یائسگی رسیده اید، حذف بعضی از قاعدگی ها بخشی از روند یائسگی است.

آمنوره ثانویه به این علل کاملاً شایع می باشد.علت های جدی تر مثل تومورها یا اختلالات غده هیپوفیز نیز می توانند موجب آمنوره شوند ولی ناشایع هستند. اختلال در قاعده شدن بعد از زایمان مخصوصاً اگر همراه ناتوانی در شیردهی باشد احتمالاً نشان دهنده نارسایی کامل یا جزئی غده هیپوفیز در هنگام زایمان است. این یک حالت نادر است که نکروز (مرگ سلولی) بعد از زایمان غده هیپوفیز (سندرم شیهان) نامیده می شود.

اگر شما به طور منظم قاعده می شدید و قاعدگی شما برای ۲ هفته به تأخیر افتاده است، می توانید از آزمون حاملگی در منزل استفاده کنید یا جهت بررسی حاملگی به پزشک مراجعه نمایید. با این حال اگر مطمئن هستید که امکان حاملگی در شما وجود ندارد و نشانه های دیگری نیز ندارید، خطری ندارد که قبل از مراجعه به پزشک ۳ ماه صبر کنید به خاطر داشته باشید که حتی در صورت عدم قاعدگی امکان حامله شدن در شما محفوظ است. حتی در صورتی که تا یکسال قاعده نشدید بازهم از روش های ضدبارداری استفاده نمایید.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,