علایم و نشانه های مول هیداتیدیفرم (بچه خوره)

علایم و نشانه ها

• رشد سریع رحم در زمان حاملگی
• خونریزی مهبلی
• تهوع و استفراغ شدید
• عدم حرکات جنینی
• خروج بافت الگوی شکل از مهبل
فشارخون بالا

مول هیداتیریفرم یک توده سلولی خوش خیم است که به ندرت در شروع حاملگی از بافت هایی ایجاد می گرددکه اطراف تخم لقاح یافته را احاطه کرده اند و به طور نرمال باید جفت را تشکیل دهند. بهمین دلیل هیچ جنینی رشد نخواهد کرد. این تومور به سرعت رشد می کند و بزرگ می شود. اگرچه هشتاد درصد از جنین مواردی، خوش خیم هستند اما ۱۵ درصد موارد به سمت مول مهاجم پیشرفت می کند.نوع مهاجم، اگرچه هنوز هم خوش خیم است می تواند به طور عمیق به دیواره های رحم وارد شود و خونریزی و سایر مشکلات جدی را به بار آورد. کوریوکارسینوما یک سرطان با رشد سریع که به سرعت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد ۲ تا ۳ درصد از موارد هیداتیریفرم را شامل می شود. مول هیداتیریفرم، مول مهاجم را کوریوکارسینوما بیماری های تروفو پلاستیک حاملگی را تشکیل می دهند.

مول هیداتیریفرم در زنان مسن تر شایع تر است. در ایالات متحده به نسبت یک در دو هزار حاملگی رخ می دهد. در حالی که شیوع آن در سایر نقاط دنیا بالاتر است.

تشخیص

معمولاً بیماری با سونوگرافی تشخیص داده می شود از آنجا که مول های هیداتیریفرم مقادیری از هورمون گونادوتروپین کوریونیک را ترشح می کنند (هورمونی که در خون یا ادرار قابل اندازه گیری است) پزشک ممکن است آزمایش خون نیز برای اندازه گیری این هورمون، درخواست کند.

مول هیداتیریفرم تا چه حد خطرناک است ؟

مول غیرمهاجم به کمک جراحی خارج می شود و مول مهاجم و تومورهای بدخیم آن در مراحل اولیه قابل درمان هستند. میزان کلی درمان قطعی کوریوکارسینوما ۷۵ تا ۸۵ درصد می باشد.

درمان

مول غیرمهاجم به کمک جراحی برداشته می شود، اما مول مهاجم و بدخیم نیازمند شیمی درمانی هستند.

جراحی

پزشک مول را با روشی که اتساع و کورتاژ (D and C) نامیده می شود، بر می دارد، طی این روش بافت مول از درون مخاط رحم تراشیده می شود. پس از آن پزشک سطوح هورمون گونادوتروپین کوریونیک را اندازه می گیرد که باید به سطح نرمال بازگردد. اگر این هورمون به سطح نرمال بازنگردد بیمار ممکن است به مول مهاجم یا کرریوکارسینوما مبتلا باشد. بندرت پزشک هیسترکتومی را توصیه می کند.

شیمی درمانی

برای هم مول مهاجم وهم کوریوکارسینوما، شیمی درمانی، درمان انتخابی است امکان حاملگی پس از این بیماری ها وجود دارد اما خطر عود نیز وجود دارد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,