علایم و نشانه های کیست نابوتین

علایم ونشانه ها

• یک توده پر از مایع درون گردن رحم که معمولا شما آن را احساس نمیکنید.

نام این کیست از نام کاشف آلمانی آن مارتین نابوت گرفته شده است .این کیست وقتی تشکیل می شود که غدد موکوسی گردن رحم مسدود می شود .معمولا این پدیده در دوران نوجوانی یا پس از زایمان ایجاد می گردد .معمولا حین یک معاینه لگنی تشخیص داده می شود .

درمان

بندرت کیست نابوتین به درمان نیاز دارد در صورت لزوم توسط پزشک سوزانده میشود (کوتر )ویا با سرمای شدید برداشته می شود.(کرایو)

دیسپلازی گردن رحم

دیسپلازی ،ناهنجاری های سلول های سطح گردن رحم است .دیسپلازی به معنای سرطان نیست اما می تواند بعداً به سرطان تبدیل شود .این حالت معمولاً به سرطان تبدیل می شود.معمولاًبه کمک پاپ اسمیر تشخیص داده می شود .احتمال وقوع دیسپلازی در هر سن پس از شروع فعالیت جنسی وجود دارد.ایجاد آن با احتمال بسیار قوی به پاپیلوما ویروس انسانی ارتباط دارد .احتمال دیسپلازی در افرادی که فعالیت جنسی را در دوران نوجوانی آغاز میکنند ویا شریک های جنسی متعددی دارند بیشتر است.

تشخیص اگر با یک پاپ اسمیر دیسپلازی آشکار شود ،شما به روش های تشخیص کمکی بیشتری نظیر پاپ اسمیر مجدد وکولپوسکوپی نیاز دارید.کولپوسکوپ وسیله ای است که با عدسی بزرگ کننده ونور تجهیز شده است.پزشک از این وسیله جهت دیدن گردن رحم استفاده می کند .اگر پزشک منطقه مشکوکی را ببیندنمونه ای از آن (بیوپسی)را برای آزمایشگاه جهت تأیید تشخیص دیسپلازی وشدت آن ارسال میکند.

براساس جواب آزمایشات شما پزشک درمان را توصیه میکند ویا اینکه شما را تحت نظر میگیرد.

دبسپلازی تا چه اندازه خطرناک است ؟

اگر دیسپلازی درمان نشود به سمت سرطان پیش می رود.ولی این تغییرات خوش خیم سلولی گاهی اوقات ناپدید می شود.

درمان

پزشکان با روش های متعددی دیسپلازی را درمان میکنند:

• تحت نظر گرفتن .دوره زمانی است که طی آن بیمار تحت نظر ققرار گرفته می شود ومشخص می شود که آیا بدن بیمار قادر به پاکسازی منطقه دیسپلازی می باشد یا خیر.

• LEEP .طی این روش که ،روش برداشتن با وسیله الکتریکی حلقه ای نامیده میشود پزشک بافت های غیر طبیعی را با کمک یک سیم حلقوی نازک وبا کنترل دقیق جریان برق برمیدارد.

• کوتر با سرما . این روش به تخریب منطقه دیپلاستیک با روش منجمند سازی آن اشاره دارد.

• جراحی با لیزر . در جریان جراحی با لیزر جریان پر انرژی از نور سبب تخریب (تبخیر شدن )منطقه دیسپلاستیک می گردد .تنها آسیب جزئی واندکی به بافت های اطراف وجود دارد و منطقه ای که بهآن اشعه تأیید شده به سرعت ترمیم می شود.

• کونیزاسیون . توسط این روش جهت دیسپلازی های عمیق و نگران کننده قسمتی از بافت گردن رحم برداشته می شود.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,