علل بوجود آمدن کک و مک و راه های درمان

علل بوجود آمدن کک و مک و راه های درمان

کک و مک یکی از ضایعات بسیار شایع پوست است که بیشتر در کسانی که پوست سفید دارند ایجاد می شود این ضایعه می تواند در هر سنی، از کودکی تا پیری بروز نماید. پیش از شناخت این ضایعات باید با رنگدانه طبیعی پوست آشنا شد.

پوست طبیعی انسان برای محافظت در برابر نور خورشید، رنگدانه سیاهی بنام «ملانین» تولید می کند. این رنگدانه اشعه ماوراء بنفش نور خورشید را جذب می کند و مانع از ورود آن به لایه های پوست می شود. به ازاء هر 10 سلول پوستی یک سلول ملانین ساز وجود دارد که رنگدانه را تولید می کند. کسانی که بطور مادرزادی دچار اختلال در ساخت ملانین هستند اصطلاحاً «زال» یا «آلبینو» نامیده می شوند و بیماری آنها را «زال» یا «آلبینیسم» می نامند. این بیماران دارای موهای کاملاً سفید و پوست سفید متمایل به قرمز هستند سرخی پوست این افراد بعلت جریان خون پوست است. این بیماران در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند چون پوست آنها بعلت فقدان رنگدانه ملانین، در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت نمی شود.

تفاوت سیاه پوستان، سبزه ها و سفید پوستان بعلت مقدار ملانین پوست است. اگر ملانین به مقدار بسیار زیاد تولید شود، فرد دارای پوست سیاه خواهد بود، اگر مقدار تولید آن در حد متوسط باشد، فرد سبزه می شود و اگر در حد معمول باشد، فرد پوست سفیدی خواهد داشت. پیدایش خال ها نیز بعلت تجمع مقدار زیادی ملانین در یک نقطه از پوست است که یک لکه تیره را بوجود می آورد. هر انسان بطور متوسط 20 خال دارد.

کک و مک نیز در اثر افزایش رنگدانه ملانین در برخی نقاط پوست صورت بوجود می آید. علت اصلی این ضایعه احتمالاً اثر تحریکی نور آفتاب است. کک و مک در کسانی که پوست سفید و موی بور دارند شایعتر است جالب اینجاست که کسانی که کک و مک دارند معمولاً یکی از والدین آنها سبزه و دیگری سفید پوست است. ارث هم در پیدایش کک و مک دخالت دارد. نکته دیگر اینکه کسانی که کک و مک دارند نسبت به سایرین کمتر دچار سرطان های پوستی می شوند چون سلول های ملانین ساز این افراد فعال تر است و محافظ اصلی پوست در برابر سرطان رنگدانه ملانین است.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,