عوارض ضد شوره در شامپوها

ضد شوره های که در ترکیبات شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد همیشه ام خوب نیست گاهی ممکن عوارضی در پی داشته باشد.

زینک پریتون و مشتقات پریدین

به گزارش مجله زنان، مکانیسم اثر آنها کاهش سرعت نو شدن و تجدید سلول‌های اپیدرم و در نتیجه کاهش تولید شوره سر است. به علاوه این مواد روی Pityrosporun ovale هم مؤثرند که به یکی دیگر از علل شوره می‌تواند باشد. این مواد یکی ازاجزا شامپوهای ضد شوره ای هستند که بدون نسخه هم قابل تهیه اند.

سورفکتانت های آمونیوم چهارتایی

جزء سورفکتانت های کاتیونی هستند. اثر ضد باکتری و ضد قارچی دارد. به علاوه باعث کاهش تولید اسیدهای چربی می‌شود که اثر تحریکی سبوم به دلیل وجود آنها است. بنابراین اثرات ضدالتهاب نیز دارند.

مشتقات گوگرد مثل سلنیوم دی سولفید

مکانیسم اصلی این ترتیبات اثر کراتولیتیکی آنهاست یعنی لایه کراتینی  را در خود حل می‌کنند و باعث مهار تشکیل ذرات قابل مشاهده کراتین می‌شوند،  به علاوه سرعت تجدید اپیدم را هم کاهش می‌دهند مشتقات گوگرد بهترین اثر را در درمان کوتاه مدت شوره دارند ولی می‌توانند باعث شکستن ساقه مو شوند.

تار

نحوه عمل تار در درمان شوره سر مشخص نیست اما احتمالاً باعث کاهش سرعت تجدید اپیدرم می شود. همچین ترکیبات حاوی تار در درمان سایر التهابات پوستی هم موثر هستند مثل پسوریازیس که نوعی تجدید بیش از حد سلولهای اپیدرم است. تار همچنین مقداری اثر آنتی سپتیک و ضد خارش دارد. در مورد عوارض مصرف طولانی مدت تار بحث های زیادی وجو دارد، اما معمولاً این ترکیب به خوب تحمل می شود. هرچند اخیراً در کشورهای اروپایی تصمیم گرفته شده فرآورده های حاوی تار از بازار جمع آوری شوند.

پیروکتون اولامین(piroctone olamin)

این ماده باعث کاهش تجدیدرسلول های اپیدرم همچنین علیه Pityrosporun ovale هم موثرند.

داروهای ضد قارچ

این مواد به طور مستقیم علیه مخمر Pityrosporun ovale فعال هستند چون این نوع داروها ضد قارج می باشند، بعضی از آنها فقط با نسخه پزشک قابل تهیه هستند.

فرآورده های دارای مواد ضد قارچ، اغلب وقتی سایر فرآورده های ضد شوره موثر نباشند، باعث رفع کامل شوره سر می شوند. این فرآورده ها به علت دارا بودن ماده دارویی باید برای مدت کوتاهی استفاده شوند. دستور معمول مصرف آنها بدین طریق است. که موها را باید با آنها دو بار در هفته تا مدت زمان یک ماه شستشو داد و این مدت نباید بیشتر شود. معمولاً یک دوره درمان برای بهبود شوره و حذف قارچ کافی است.

نحوه استفاده از شامپوهای ضد شوره

برای مشاهده بهترین اثر، شامپوی ضد شوره باید ۳ تا ۵ دقیقه روی سر بماند( یا هر زمانی که در دستورالعمل ذکر شده است)، و سپس با آب شسته شود. اگر فرآورده مدت کمتری با پوست در تماس باشد، کارایی آن کاهش خواهد یافت.

در موارد شدید که هیچ بهبودی با شامپوهای ذکر شده در بالا مشاهده نشد باید با پزشک مشورت کرد. پزشک ممکن است فرآورده های چرب حاوی سالیسیلیک اسید را تجویز کند که چند ساعت قبل از شستشو روی پوست سر مالیده می شود. سالیسیلیک اسید پلاک های کراتینی متصل به پوست را در خود حل خواهد کرد. موقع ابتلا به درماتیت سبورئیک مراجعه به پزشک الزامی است.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,