عوامل موثر بر حالت و سلامت پوست

عوامل موثر بر  حالت و سلامت پوست

در پزشکی جمله جالبی وجود دارد که می گوید : «پوست آئینه بدن است» این بدان معنا است که هرگونه بیماری یا حالت جسمانی یا روانی غیر طبیعی موجب تغییر در پوست می شود و چون مو نیز یکی از ضمایم پوستی بشمار می رود بدیهی است که حالت و سلامت موها نیز تحت شرایط مختلف تغییر می کند. در مورد برخی از مشاهیر تاریخ مثل امیرکبیر گفته اند که بدنبال حوادث غیر مترقبه که جان آنها را تهدید می کرده، ناگهان تمام موهایشان سفید شده است.

 پوست بدن افراد مختلف برحسب میزان چربی آن به انواع مختلفی تقسیم می شود ولی باید در همین جا این نکته را یاد آور شویم که پوست یک فرد ممکن است در طول حیات وی بخاطر تغییرات غددی، روانی، ارثی، محیطی یا بیماری تغییر کند. مثلاً اکثر افراد در سنین بلوغ دچار چربی بیش از حد پوست می شوند که بعلت افزایش هورمون های جنسی است. چربی پوست زنان در طول مدت عادت ماهانه دستخوش تغییراتی می شود و اکثر زنان پس از سن یائسگی (حدود 50 سالگی) دچار کاهش چربی پوست می شوند. بنابراین ممکن است تا سن خاصی پوست شما چرب باشد و از آن پس معمولی یا مختلط شود و یا بالعکس.

اکثر ناراحتی های روحی موجب تغییر قوام و شادابی پوست می شوند. خستگی و کار زیاد کشیدن سیگار، مصرف الکل ، مصرف مواد آرایشی غیر استاندارد یا مصرف بی رویه و زیاد این مواد، استفاده خود سرانه و نابجای برخی داروها (مثلاً مالیدن مکرر پماد بتامتازون در صورت) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,