قرمزی چشم ها به علت آلرژی بینی

قرمزی چشم ها به علت آلرژی بینی

برخی افراد به مواد حساسیت زای موجود در هوا، بویژه گرده گیاهان حساسیت دارند و معمولاً در فصول خاصی از سال بویژه بهار و تابستان دچار آبریزش و گرفتگی بینی و خارش بینی و عطسه می شوند. در این افراد در بسیاری از موارد، قرمزی و خارش چشم و اشکریزش نیز ایجاد می شود.

این افراد نسبت به گرده گیاهان یا گرد و غبار خانگی یا گل و گیاه و درخت یا شوره حیوانات حساسیت دارند و به محض تماس با آن دچار این علائم می شوند. مثلاً کسی که به گل مریم حساسیت دارد چند دقیقه پس از بوئیدن آن دچار گرفتگی بینی، خارش بینی، عطسه، اشکریزش و قرمزی و خارش چشم می شود. در پاره ای از موارد ممکن است علائم چشمی شدیدتر از علائم بینی باشد.

از آنجا که پرهیز از عامل حساسیت زا معمولاً میسر نیست برای درمان این عارضه چشمی از قطره فنیل آفرین یا قطره نفازولین استفاده می شود. در موارد حاد می توان هر ساعت یک قطره در هر چشم چکاند. کمپرس آب سرد نیز بسیار موثر است و موجب برطرف شدن قرمزی و خارش می شود.

اگر علائم خیلی شدید باشد بهتر است از قطره بتامتازون یا دگزامتازون نیز استفاده شود ولی مصرف این دارو باید کوتاه مدت باشد. برای مصرف درازمدت بهتر است از قطره چشمی کرومولین استفاده شود.

روش حساسیت زدائی (ایمونوتراپی) نیز می تواند موجب کاهش علائم شود.

 

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,