محافظت پوست در برابر اشعه آفتاب

محافظت در مقابل اشعه آفتاب به طور کلی براساس اجتناب از نور آفتاب پایه گذاری شده است.

اینجا لازم است روی این مطلب تأکید کنیم که اشعه‌های مصنوعی مشابه اشعه خورشید، که باعث برونزه شدن افراد می‎شوند، هم می‎توانند به پوست آنها آسیب بزنند. هرچه فردی دارای پوست روشن تری باشد، به آسیب‌های آفتابی حساس‎تر است. هدف ضدآفتاب کمک به برنزه شدن نیست بلکه مسدود کردن مسیر اشعه‌های مضر آفتاب به درون پوست است. به عبارت دیگر، ایده آل این است که تا جای ممکن از در معرض آفتاب بودن پرهیز شود. حال اگر فردی مجبور به قرار گرفتن در معرض آفتاب بود (مانند در ساحل، کوهنوردی یا در محل کار) حداقل باید مطمئن شود که پوستش با لباس‌ها و ضد آفتاب‌های مناسب محافظت شده است.

آگهی‌های معمول درباره ضد آفتاب‌ها اغلب شخص را نشان می‎دهد که در مقابل آفتاب برنزه شده و از فرآورده ضدآفتاب استفاده کرده است و با خیال راحت در آفتاب داغ قدم می‎زند. این قبیل آگهی‌ها حاوی پیام‌های اشتباهی در این زمینه است.

  • این گمان که ضدآفتاب باعث برنزه شدن می‎شوند اشتباه است.
  • این گمان که ضد آفتاب‌ها فقط اشعه‌های مضر آفتاب را مسدود می‎کنند، صحیح نیست.
  • اشعه‌های ماوراء بنفش مضر خورشید قطعاً از ضدآفتاب نیز ممکن است عبور کند.

با مجدداً تأکید می‎کنیم که بهترین محافظت در مقابل آفتاب، هرچه کمتر در مرعض آن قرار گرفتن است. گرچه فرد به هر دلیل مشخصی مجبور به قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب باشد، حتماً باید از ضدآفتاب استفاده کند. در بازار چند میلیون دلاری فرآورده‌های زیبایی و در میان تمام فرآورده‌هایی که حتی ادعا می‎شود پوست را جوان نگه می‎دارنأ، محصولی وجود ندارد که به اندازه اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مؤثر باشد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,