محدوده های فشارخون بالا و پایین

در این بخش از مجله زنان قصد داریم شما را با محدوده های فشار خون بالا و پایین به طور کامل آشنا کنیم. امیدواریم از این بخش راضی باشید.

فشار خون پایین

فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه (یا ۲۵ میلی متر جیوه پایین تر از فشار معمولی).

فشارخون پیش از رسیدن به حد بالا

فشارخون سیستولیک ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی متر یا فشار خون دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ میلیمتر جیوه.

مرحله ۱ افزایش فشارخون فشارخون

فشار خون سیستولیک ۱۴۰ تا ۱۵۹ میلی متر جیوه ( به طور دایمی) یا فشار خون دیاستولیک ۹۰ تا ۹۹ میلی متر جیوه ( به طور دایمی).

مرحله ۲ افزایش فشار خون

فشار خون سیستولیک ۱۶۰ میلی متر جیوه یا بیشتر ( به طور دایمی) یا فشار خون سیستولیک ۱۰۰ میلی متر جیوه یا بیشتر ( به طور دایمی).

اطلاعاتی درباره پرفشاری خون

بیماری های قلبی عروق

بیماری های عصبی

بیماری های کلیوی

بیماری پره اکلامپسی در زنان باردار

عواملی فیزیولوژیک مانند استرسی، خشم یا ترس

استفاده از برخی داروها

«افزایش فشارخون روپوش سفید»

اندازه گیری فشارخون خطری همراه نیست. در صورتی که برای انجام دیالیز کلیوی، با استفاده از عمل جراحی، شنت شریانی وریدی قرار داده شده است نباید از بازوی آن طرف اندازه گیری فشارخون انجام شود.

بالا بودن فشارخون در یک بار اندازهگیری آن، الزاماً به معنی پر فشاری خون نیست. از سوی دیگر یک بار طبیعی بودن فشارخون به معنی عدم ابتلا به پر فشاری خونی نیست.

در صورتی که امکان اندازه گیری مرتب فشارخون در منزلی برایتانی وجود دارد، ارقام به دست آمده را با ذکر تاریخ و ساعت بر روی کاغذ یاداشت کنید و چنانچه این ارقام به طور دایم از محدوده های طبیعی بالاتر یا پایین تر هستند به پزشک مراجعه نمایید.

چنانچه در زمان بالا یا پایینی بودن فشارخون های اندازه گیری شده دچار علایمی می شوید به پزشک مراجعه کنید.

به سلامتی خود کمک کنید.

به طور مرتب فشارخون خود را کنترل کنید

میزان مصرف نمک را کاهش دهید.

سیگار نکشید.

غذاهای کم چرب بخورید.

وزن خود را در حد ایدهآل نگه دارید.

به طور مرتب وزشی کنید.

استرس ها را کاهش دهید.

اگر چه فشار خون بالا ممکن است موجب سردرد، گیجی، درد قفسه سینه، وزوز گوشی، نامنظم شدن ضربانی قلب، خونریزی بینی، خستگی و مشکلات بینایی شود ولی در اکثر موارد بدون علامت است.

در ۹۰٪ موارد علت مشخصی برای افزایش فشارخون وجود ندارد ولی بیماری در بعضی از افراد فامیلی دیده می شود. این نوع ازدیاد فشارخون، (پرفشاری اولیه))، نام دارد.

تقریبا در ۱۰٪ موارد، بیماری های کلیه، غدد درون ریز (مثل کم کاری تیرویید) و مصرف داروها (مثل قرص های ضد بارداری) عامل ایجاد پرفشار خود هستند. به این نوع ازدیاد فشارخون (پرفشاری ثانویه)) گفته می شود.

عوامل بسیاری شامل مقدار آب و نمک موجود در بدن، وضیعت کلیه ها، سیستم عصبی یا رگ های خونی و سطوح هورمون های مختلف بدن بر فشار خون تأثیر می گذارند.

احتمال افزایش فشار خون در صورت وجود سابقه فامیلی پرفشاری خون بیشتر است. پرفشاری خون در آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از سفیدپوست ها دیده می شود.

پرفشاری خون ثانویه، یعنی مواردی از افزایش خون که علت آنها قابل شناسایی ممکن است در موارد زیر ایجاد شود:

تومور غدد فوق کلیه

مسمومیت با الکل

اضطراب و استرس

استفاده از مواد تضعیف کننده اشتها

تصلب شرایین (آترواسکلروز)

مصرف قرصی های ضد بارداری

مصرف بعضی از داروهای سرماخوردگی

بیماری کوارکتاسیون آئورت

مصرف کوکایین

سندرم کوشینگ

مرض قند (دیابت)

بیماری های کلیوی (شامل التهاب کلیه ها، نارسایی کلیه، تنگی شریان کلیه، انسداد یا تنگی شریان کلیوی)

داروهای مورد استفاده در میگرن

سندرم همولیتیک – اورمیک

پورپورای هنوخ شوئن لاین

چاقی

وجود درد

بیماری پری آرتریت نودوزا

در انواع شدیدتر تالاسمی، مثل آنمی کولی، علایم کم خونی شدید در اوایل کودکی ضعف، رنگ پریدگی یا زردی، برآمده شدن شکم همراه با بزرگی طحالی و کبد، پر رنگ شدن ادرار، غیرطبیعی بودن استخوانهای صورت و کاهش رشد. رشد مفرط مغز استخوان موجب از کنترل چهره ی کودک در اثر رشد بیش از حد استخوان فک بالا و برآمده شدن پیشانی به شکل (سنجاب) درمیآید. ممکن است به دلیل تهاجم عناصر مربوط به گروه اریتروسیت (گلبولی قرمز نابالغ) به قشر استخوان و عقب افتادگی قابل ملاحظهای رشد، نازک شدگی و شکستگی در استخوان های دراز روی دهد. نازک شدگی قشر استخوانهای دراز و ضخیم شدگی استخوان جمجمه و پوکی استخوانهای دراز در رادیوگرافی دیده می شود. کم خونی همولیتیک موجب بزرگ شدن کبد و طحال، ایجاد زخم در پاها، تولید سنگهای صفراوی و بروز نارسایی احتقانی قلب می شود. در اثر استفاده .منابع کالری برای تولید گلبولی قرمز، استعداد به عفونت افزایش مییابد و اختلال عملکرد غدد درون ریز، ضعف جسمانی و در موارد بسیار شدید، مرگ در طول دهه ی اول عمر روی می دهد.

عوارض احتمالی پرفشاری خون که در صورت عدم درمان پرفشاری روی می دهند عبارتند از:

گسیختگی آئوت

آسیب دیدگی رگهای خونی

آسیب مغز

نارسایی احتقانی قل

آسیب دیدگی کلیه ها

نارسایی کلیه

حمله قلبی

سکته مغزی

کاهش بینایی

اگر بر اساسی کنترلی مرتب فشار خون در منزل متوجه بالا بودن دایمی آن شده اید یا هر یک از نشانه های زیر وجود دارند، همین حالا به پزشک مراجعه کنید:

درد قفسه سینه

گیجی

خستگی مفرط

تهوع و استفراغ

سردرد شدید

تنگی نفس

تعریق قابل ملاحظه

تغییرات بینایی

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,,