محلول­ های آبی در فرآورده های آرایشی – بهداشتی

محلول های آبی بیشترین و رایج ترین مایه ای می باشند که در فرآورده های آرایشی – بهداشتی مور استفاده قرار می گیرند.

آب، محلول­های آبی

رایج­ترین مایه مورد استفاده در فراورده­های آرایشی – بهداشتی آب است. اغلب در بحث مربوط به فراورده­های پوستی، آب به تنهایی به­ کار نمی­ رود، بلکه مواد دارویی و یا ترکیبات فعال موجود در فراورده در آب حل می­شوند (دقیقاً مانند روشی که نمک در آب حل می­شود و ایجاد یک محلول می­کنند). در محلول، مولکول­ های ماده حل شده به­ صورت یکنواخت در میان مولکول ­های آب توزیع شده­ اند. بنابراین یک مایع شفاف و یکنواخت به­ دست می­آید. آب می­تواند با انواع مختلف مواد آرایشی – بهداشتی مخلوط شود، حتی با روغن­ها و پودرها نیز قابل اختلاط است.

علاوه بر این آب اثرات مضاعفی همچون اثر خشک­ کنندگی و خنک­ کنندگی بر روی پوست دارد. اثر خنک ­کنندگی آب به دلیل تبخیر آن از سطح پوست اتفاق می­افتد. هم چنانکه آب از سطح پوست تبخیر می­ شود، آب اضافی موجود در لایه­ های بیرونی پوست را نیز همراه خود بیرون می­ کشد، برای همین مرطوب کردن پوست به ­صورت مکرر با آب در حقیقت یک اثر خنک­ کنندگی و خشک ­کنندگی بر روی پوست باقی می­گذارد. به همین جهت در بحث مربوط به پوست و بیماری­ های پوستی، برای خشک کردن یک زخم التهابی گفته می­شود محل بارها مرطوب شود.

تنتور – یک محلول با پایه الکل

الکل نیز در فراورده­های آرایشی و بهداشتی زیاد استفاده می­شود. از آنجایی­ الکل در مقایسه با آب سریعتر از سطح پوست تبخیر می­شود، اثر خنک­ کنندگی شدیدتری بر جای می­گذارد. الکل همچنین در کشتن باکتری­ها نیز مؤثر است، گرچه باید توجه داشت که غلظت­ های بالای الکل باعث تحریک پوستی می­ شود. یک محلول با پایه الکل، تنتور نامیده می­شود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,