مراقبتهای بهداشتی فردی چه نقشی در سلامت چشم ها دارد ؟

ضعف و سستی اعصاب و تجمع سموم در بدن تنها در رابطه با کیفیت بد تغذیه به وجود می آید. حال باید دید که اشتباهات عمده ای که در بهداشت انجام می گیرد، کدام اند؟

زیاده روی : کارفکری و تغذیه بیش از حد لزوم، زیاده روی در روابط جنسی، کار جسمانی بیش از حد، استفاده بیش از حد تابش نور خورشید، حمام خیلی گرم و یا خیلی سرد و طولانی، همراه بسیار گرم یا بسیار سرد و غیره.

کمبود ها: کمبود استراحت و خواب، کمبود هوا، نور، آفتاب، تمرینات و غیره

محرکها: مصرف محرکها به صورت عادتهای عمومی در آمده است و باعث اسرافی زیان بار می شود. مصرف دخانیات، الکل، چای، قهوه، شکلات، کاکائو، نمک، چاشنیها، داروها، و انجام اعمالی که به آنها «شفادهنده» گفته می شود، همه اینها باعث ضعف و سستی اعصاب می گردد.

احساسات: ترس، اضطراب، نگرانیف خشم، نفرت، تمایلات، حسادت عدم موفقیت و غیره و همچنین احساسات بیش از حدی که اصطلاحاً «سازنده» گفته می شود، شادی بیش از حد، تحریکات شدید درونی و غیره باعث عصبی شدن می شود.
این عوامل باعث کاهش مقدار انرژی عصبی مورد نیاز می شوند و عصبی شدن نیز به نوبه خود امکان مسمومیت خونی را به وجود می آورد که خود عامل ایجاد بیماری می باشد.

نکته ای درباره دخانیات: اصولاً دخانیات برای چشم بسیار مضر است و ناراحتیهای بسیاری از این دسته حتی در میان کسانی که کم سیگار می کشند نیز دیده شده است. در ارتباط با کوررنگی تعداد بیماران در میان مردان سیگاری بیش از زنان می باشد. کوررنگی اساساً به دلیل نبود و یا بدکار کردن بعضی از سلولهای شبکیه چشم است و البته عدم تشخیص رنگها می تواند به دلیل وضعیت بد سلامتی، استفاده از داروها و عادتهای بدی از قبیل استعمال دخانیات، نوشیدن الکل، استفاده از مواد مخدر و غیره نیز پیش آید.

از سوی دیگر دود سیگار قسمت بیرونی چشم را تحریک می نماید که این امر جدا از مسئله تأثیر مواد سمی (نیکوتین و گودرنها) است، که در دهان و ریه باقی مانده و پس از وارد شدن در خون مضرات آنها آشکار می گردد.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,