مشخصات اگزما در بزرگسالان

مشخصات اگزما در بزرگسالان

یکی از مشخصات جالب بیماران اگزمایی که در بسیاری از آنان دیده می شود، وجود یک چین کوچک در پلک تحتانی بموازات لبه پلک است. البته شایان ذکر است که این چین در برخی افراد طبیعی نیز وجود دارد. نکته دیگر این است که در اکثر این افراد تعداد خطوط و چین های کف دست و انگشتان بیشتر از افراد دیگر است و در زیر پشم این افراد معمولاً یک حلقه متمایل به آبی رنگ دیده می شود که به آن «هاله آلرژی» می گویند چون در اگزما، حساسیتهای بینی و آسم بوضوح دیده می شود. از سوی دیگر در بسیاری از مبتلایان به اگزما «پوست نگاری» نیز دیده می شود پوست نگاری یک نوع کهیر است که در اثر فشار دادن پوست بوجود می آید. بسیاری از افراد طبیعی نیز به آن مبتلایند. برای امتحان کافی است با خودکار یا مداد، اسم خود را روی پوست ساعد خود بنویسید البته باید کمی نوک قلم را فشار دهید ولی نه آنقدر که پوست خراشیده شود. ظرف چند ثانیه بعد (معمولاً 15 ثانیه) اثر آن بصورت خطوط برجسته قرمز رنگ در می آید. اگر چنین علامتی در شما وجود داشته باشد یعنی دارای خاصیت پوست نگاری هستید که البته حائز اهمیتی نیست و فقط یک علامت تلقی می شود. در حدود 4% افراد جامعه دارای چنین خاصیتی هستند.

یکی از مشکلات شایع بیماران اگزمایی، خشکی پوست است. این خشکی بویژه در دست و پا، مشخص است و در طول زمستان بدتر می شود. خشکی پوست این بیماران در اثر شستشوی مکرر یا مصرف مواد پاک کننده مثل پودر های لباسشویی یا مایع ظرفشویی تشدید می شود و پوست منظره خشک و ترک خورده ای پیدا می کند.

بطور کلی خارش، سوزش و ناراحتی پوستی در اگزما در تابستان تخفیف می یابد ولی در زمستان بدتر می شود و به همین علت این بیماران همیشه در فصول سرد سال دچار مشکل هستند.

یکی از مسائل جالبی که بتازگی به آن توجه زیادی معطوف گردیده «شخصیت حساسیتی» است. منظور از این عبارت آن است که بیماران مبتلا به حساسیت بینی، اگزمای حساسیتی یا آسم های حساسیتی معمولاً دارای شخصیت روانی خاصی هستند. مطالعات و بررسی های پزشکی نشان می دهد که اکثر این افراد بیش از حد معمول، سرکش، پرکار، پرتحرک، مهاجم و تا حدودی پرخاشگر هستند. ولی از سوی دیگر رواندرمانی و اقدامات روانپزشکی تأثیر محسوسی در بهبود آگزما ندارد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,