مضرات شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی برای موها

مضرات شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی برای موها

باید به این نکته اساسی دائماً توجه کرد، که تولید شوینده های شیمیایی براساس سودآوری تجاری طرح ریزی شده، و هدف واقعی تولید کنندگان آنها نیز توسعه بازارهای جهانی این قبیل مواد پاک کننده است.

به تجربه بارها دیده شده، که قسمت عمده ی این قبیل عناصر پاک کننده، نه تنها مفید نیستند، بلکه زیان آور نیز می باشند. به جرأت می توان گفت، که مصرف این مواد از عوامل ریزش مو به شمار می آیند، و امروزه دیگر شک و شبهه ای باقی نمانده است، که ریشه ی موها نیز از آسیب مصرف ممتد و مستمر این مواد سنتیک در امان نمی باشند.

کاربرد مواد غیرطبیعی و افراط در مصرف آنها، در گذشته ی نه چندان دور به جایی رسیده بود، که بعضی از متخصصین آرایش و یا عوامل دست اندرکارتجارت این قبیل مواد شیمیایی، خانم های باصطلاح متجدد! را راهنمایی می کردند، که صبح ها به هنگام برخاستن از خواب، به جای شستشوی دست و صورت خود با آب، از مواد پاک کننده ی آرایشی شیمیایی و غیره استفاده نمایند، و با توصیه های غلط آنها را از مصرف آبهای طبیعی که بدون وجود آن امکان زندگی نه تنها برای پوست و مو، بلکه برای کلیه اعضای تن آدمی غیر ممکن است بر حذر می داشتند.

گاهی دیده می شد، که بعضی از خانم های تجدد مآب، حتی روزها آب به صورت خود نمی زدند، بدینصورت که صبح ها با مواد آرایشی شیمیایی چهره خود را رنگ و روغن مالی می کردند، و شبها نیز با همان نوع از مواد آرایشی، صورت آب نخورده خود را پاک می نمودند.

این افراد در مصرف فرآورده های آرایشی شیمیایی، به جایی رسیده بود، که از پیکره ی انسانی آنها، فقط شکل ظاهری باقی مانده بود، و آدمی به هنگام برخورد با این تجدد مآبان، خود را در مقابل یک تابلو نقاشی رنگ و روغن خورده ی بی روح می یافت.

البته امروزه نیز بعضی از این قبیل افراد در گوشه و کنار جهان یافت می شوند که به توصیه برخی از متخصصین زیبایی بازهم به چنین عادتهای ناپسندانه ای دست می زنند.

موادی که برای زدودن موهای زائد بدن به کار می روند و اغلب به صورت پمادهای اپیلاسیون به بازار مصرف عرضه می شوند، یکی از تولیدات کمپانی های سازنده مواد شیمیایی به شمار می روند.

این پمادها حاوی ماده ای سمی به نام تالیوم می باشد، که از آن به عنوان مرگ موش برای از بین بردن این جوندگان موذی استفاده می شود. بررسی پزشکان نشان داده است، که پوست بدن آدمی قابلیت جذب این ماده سمی را دارد.

در استفاده از پمادهای حاوی تالیوم برای ازاله موی بدن، این احتمال وجود دارد، که جذب مقدار زیاد پماد، که در سطح وسیعی از بدن گذارده می شود، منجر به مسمومیت واقعی گردد.

از توجیه این مسائل، به این نتیجه ناخوشایند می رسیم، که استفاده مستمر از مواد شیمیایی روی پوست و مو ی  آدمی عوارض زیانباری به دنبال خواهد داشت، که ساده ترین آن ریزش بی رویه موها می باشد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,