منظور از ارگاسم چیست؟

منظور از ارگاسم چیست؟

اُرگاسم

ارگاسم یا رسیدن به اوج لذت جنسی با اوج لذت جنسی و رفع تنش و انقباضهای هماهنگ عضلات لگن و اعضاء تناسلی داخلی مشخص می شود.

در مردان ارگاسم با یک احساس ذهنی از غیر قابل کنترل بودن خروج منی، شروع می شود. در پی این احساس خروج پر زور منی روی می دهد و در واقع منی به بیرون پرتاب می شود. ارگاسم مردان با 4 تا 5 انقباض هماهنگ پروستات، کیسه های منی ، مجرای ترشحی بیضه ها و پیشابراه همراه است.

احساس ارگاسم در زنان شامل، 3 تا 15 انقباض غیرارادی در قسمت پایین مهبل و انقباضهای قوی و مستمر رحم می باشد. این انقباضها به فواصل 8/0 ثانیه (کمی کمتر از یک ثانیه) پدید می آید. این انقباضات در زنان معمولاً بصورت وجود ضربان در مهبل و یا احساس باز و بسته شدن در مهبل تعبیر می شود.

در این مرحله ضربه قلب به 120 تا 160 ضربان در دقیقه می رسد. ارگاسم بین 3 تا 45 ثانیه طول می کشد و همانگونه که گفته شد معمولاً مردان زودتر از زنان به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسند.

برای تکمیل پاسخ جنسی در انسان رسیدن به اوج لذت جنسی ضروری است بنابراین زوجین باید توجه داشته باشند که در طی روند نزدیکی هر دو باید به اوج لذت جنسی برسند و این چنین نباشد که بعد از به ارگاسم رسیدن یکی، نزدیکی را خاتمه دهند بدون توجه به اینکه همسرشان هنوز به ارگاسم نرسیده است.

همانطور که گفته شد با تحریکات مناسب و در طی روند نزدیکی ارگاسم زنان زودتر رخ خواهد داد. بنابراین چنانچه مردی زودتر از همسرش به ارگاسم رسید می تواند با ادامه تحریک کلیتوریس در همسرش او را نیز به اوج لذت جنسی برساند. بنابراین توصیه می شود که بعد از خروج منی، مردان کار را تمام شده محسوب نکنند و به ادامه تحریک نواحی تناسلی همسرشان خصوصاً کلیتوریس ادامه داده تا همسرشان نیز به اوج لذت جنسی برسد.

ذکر این نکته ضروری است که همزمانی ارگاسم زنان و شوهرانشان الزاماً ضروری است بلکه آنچه مهم است رسیدن به اوج لذت جنسی در هر دو نفر است حتی اگر با فاصله از هم صورت گیرد و نیز باید گفت که ممکن است در همه نزدیکیهای انجام گرفته در زوجین ارگاسم در هر دو نفر رخ ندهد که این نیز جای هیچگونه نگرانی ندارد ولی باید توجه داشت که نه الزاماً در همه دفعات نزدیکی بلکه در بیشتر آنها باید ارگاسم برای هر دو نفر اتفاق بیفتد.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,,