مواد غذایی که سفیدی دندان را از بین می برند

همه ما می دانیم که دندان های سفید نشانه ی زیبایی و دندان های زرد دقیقا برعکس هستند . اما تعداد کمی از مردم برای سفید شدن طبیعی دندان هایشان تلاش می کنند . آیا تا به حال به این فکر کرده اید مواد غذایی خوشمزه ای را که موجب زردی دندان هایتان می شوند کنار بگذارید ؟ و یا اصلا لیست این مواد غذایی شامل چه مواردی می شود ؟

قانون ما اینگونه است : هر ماده ی غذایی که لباس ها و یا فرش را لکه دار کند ، موجب از بین رفتن سفیدی دندان نیز می شود . اصلا مهم نیست که آن ماده چقدر برای سلامت شما مفید باشد . برای مثال برخی از میوه های تیره سرشار از آنتی اکسیدان هستند و سلامت عمومی شما را تضمین می کنند . اما با مصرف آنها لکه های دندانی بوجود می آیند . خصوصا اگر بعد از مصرف مسواک نزنید .

برای آنکه شما با دندان های زرد ، از زیبایی لبخند خود نکاهید ، اجازه دهید لیستی از این مواد غذایی را با هم بررسی کنیم :

سرکه

بله ، سرکه . همان چاشنی سالاد خوشمزه ای که نمی توان آن را فراموش کرد . علی رغم طعم منحصر به فرد ، سرکه ، خصوصا اگر خیلی از آن استفاده می کنید ، برای دندان ها بسیار مضر است و موجب زردی آنها می شود . البته خبر خوب آنکه اگر سرکه سیب را با مواد مناسب ترکیب کنید ، چندان هم مضر نخواهد بود . برای مثال سرکه با سالاد ، به دندان ها آسیبی نمی رساند .

قهوه

احتمالا می دانستید نوشیدنی دلچسب و گرم که در این زمستان میل می کنید ، موجب تغییر رنگ دندان ها می شود . مشکلی که قهوه دارد ، تیرگی بیش از حد آن می باشد .

این تیرگی بیش از حد قهوه روی دندان ها تاثیر می گذارد و کم کم رنگ آنها را از سفیدی به زرد تمایل می دهد . برای پیشگیری از این مشکل ، می تواند در قهوه ی خود شیر بریزید . اگر به شیر گاو حساسیت دارید ، گزینه های دیگری مثل شیر نارگیل و بادام نیز وجود دارند . فقط مراقب باشید انتخاب شما به طعم خوب قهوه لطمه نزند .

سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی هم در لیست مواد غذایی که دندان را زرد می کنند قرار می گیرد . همه سس گوجه فرنگی را در زندگی خود تجربه کرده اند و اکثرا آن را دوست دارند .

اما سس گوجه فرنگی چندان هم دوست داشتنی نیست و تقریبا در صدر لیست مواد غذایی مضر برای رنگ دندان قرار می گیرد و چون مصرف مداوم سس گوجه در برنامه ی غذایی بسیاری از ما قرار دارد ، روز به روز به زرد شدن دندان های خود بیشتر کمک می کنیم . برای حل مشکل سس گوجه فرنگی ، کمی اسفناج به وعده های غذایی خود بیافزایید . اسفناج مثل یک لایه ی محافظ روی دندان ها عمل می کند و ضرر سس را به حداقل می رساند .

چغندر

از رنگ و قدرت بالای چغندر در ایجاد لکه ها روی دست و لباس اطلاع دارید . اما آیا می دانستید آنها رنگ دندان را نیز تغییر می دهند ؟

بله ، چغندر دشمن دندان های سفید و درخشان است . حتی به فرم آبمیوه ، بدتر هم می شوند . باید بعد از مصرف چغندر حتما دندان های خود را مسواک بزنید .

نوشابه های تیره

نوشابه را خیلی دوست دارید ؟ خصوصا کولا ؟ . شاید فکر کنید نوشابه ها طعم بسیار خوبی دارند و دوست شما هستند . اما در واقع بیشتر نیت دشمنی دارند !

نوشابه ها اول به دلیل رنگ تیزه موجب لکه های دندانی می شوند . بعد چون اکثر مواقع ما نوشابه را خنک می نوشیم ، دندان ها را نسبت به این رنگ تیره آسیب پذیر تر می کنیم . پس دفعه ی بعد که به فروشگاه می روید ، نوشابه های سیاه را نادیده بگیرید .

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,