مکمل‌های غذایی بهبود گرگرفتگی

در برخی مطالعات نسبتاً قدیمی مکمل‌های غذایی در بهبود گرگرفتگی و واژینیت آتروفیک مؤثر گزارش شده است که شامل ویتامین E(800واحد در روز تا شروع بهبودی و سپس ۴۰۰واحد در روز)، Hesperidin (از گروه فلاونوئیدها و با دوزاژ ۹۰۰ میلی‌گرم ۳۰۰میلی‌گرم در روز) هستند.

به گزارش مجله زنان، اما استفاده از آنها برای این منظور نیازمند مطالعات کاملتری است.

گیاهان دارویی Botanical Medicines

برحسب مورد می‌توان یک، یا دو و گاهی سه تا از داروهای گیاهی زیر را بکاربرد.

  • Cimicifuga Racemosa (Black cohosh، bugbane، با نام تجاری Remifemine در آلمان): یکی از داروهای گیاهی معروف و رایج برای درمان گرگرفتگی، واژینیت آتروفیک و PMS است. مکانیسم اثر آن بدرستی شناخته نشده است ولی بدلیل فاقد بودن عوارض جانبی جدی و تأثیر خوب آن، یکی از اجزاء اصل درمان طبیعی یائسگی به حساب می‌آید (با دوزاژ ۲-۱ گرم از پودر ساقۀ زیرزمینی آن، یا ۴تا۶میلی‌لیتر از محلول تنطور آن ۲تا۳بار در روز).
  • Vitex Agnus Castus (بَنگَرو، بنگله، ادویۀ هندی، درخت فلفل وحشی chasteberry، chaste tree): از دیرباز این گیاه جهت کم‌کردن تمایلات جنسی مردان استفاده شده است که بدلیل اثرات آنتی‌آندروژنیک آن است. اما بطور متناقض در زنان باعث افزایش میل جنسی و بهبود خشکی واژینال در افراد یائسه می‌شود.همچنین این گیاه در درمان درد پستان، افسردگی، PMS، هیپرپرولاکتینمی و نارسایی فاز لوتئال مؤثر گزارش شده است اما تا مطالعات کاملتر بهتر است مصرف آن محدود به درد پستان ناشی از HRT، کاهش میل جنسی و PMS باشد (۱تا۲گرم از پودر به صورت دم کرده یا ۵میلی‌لیتر از عصاره آبی و یا اینکه ۲۵۰تا۵۰۰ میلی‌گرم پودر خشک شده ۲تا۳بار در روز به صورت خوراکی).
  • Glycyrrhiza Glabra (شیرین‌بیان، Licorice، Liquorice): دو مادۀ اصلی و مؤثر ریشۀ شیرین‌بیان عبارتند از: glycyrrhizin و glycesterone. گلیسیریزین باعث مهار ۱۱β-dehydrogenasa (آنزیم تبدیل کنندۀ کورتیزول به کورتیزون) می‌شود و برهمین اساس از آن جهت درمان بیماری آدیسون استفاده شده است. اما همین اثر آن در برخی از افراد ممکن است باعث هیپرتانسیون و آلدوسترونیسم کاذب شود (ممکن است تا چند ماه پس از قطع آن نیز باقی بمانند). گلیسسترون دارای فعالیت استروژنیک ضعیفی بوده (حدود یک پانصدم استرادیول) و معمولاً پس از چند هفته تا چندماه اثرات درمانی خود را نشان می‌دهد (۲-۱گرم دم کرده، یا ۴میلی‌گرم از عصارۀ مایع یا ۴۰۰تا۵۰۰ میلی‌گرم پودر خشک شده ۲تا۳بار در روز).
  • در مطالعات جدید اثرات درمانی Angelica Sinensis (نوع مشهور آن Dong quai مورد استفاده در چین)، evening primrose (روغن گل مغربی) و Ginseng جهت منوپاز مورد سؤال قرار گرفته و بهتر است تا مطالعات تکمیلی از مصرف آنها برای این منظور خودداری شد.

اخیراً ترکیبی با نام تجاری Estroven حاوی ۵۰میلی‌گرم ایزوفلاون (بدست آمده از سویا)، مجموعه‌ای از گیاهان دارویی (شامل black cohoch، kava kava)، مواد معدنی، ویتامین‌ها از جمله ویتامین E و B12، اسیدفولیک، تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3) و سلنیوم به بازار عرضه شده است که در مطالعات اولیه نتایج خوب و امیدوارکننده‌ای داشته است ولی هنوز نیازمند مطالعات تکمیلی است.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,,,