نحوه ی تشخیص و درمان اندومتریوز

تشخیص

پزشک با معاینه لگنی و احساس توده های گروهی اندومتریوز می تواند پی به وجود بیماری برد اما تشخیص قطعی با یک روش جراحی صورت می گیرد که جراحی لاپاراسکوپیک نامیده می شود. لاپاراسکوپ لوله نازکی است که با نور تجهیز شده و با یک برش کوچک داخل شکم قرار می گیرد. پزشک از درون این لوله قادر است. ارگان های داخل لگنی را مشاهده کند لاپاراسکوپی هم با بیهوشی عمومی و هم موضعی انجام می گیرد. و اغلب به صورت سرپایی قابل انجام است.

اندومتریوز تا چه حد خطرناک است؟

کاشته های اندومتریال سرطانی نیستند اما اغلب با ناباروری همراهی دارند و اگرچه علایم بدتر و بهتر می شوند. اما روند طبیعی بیماری به گونه ای است که علایم با گذشت زمان بدتر می شود.

درمان

درمان معمولاً بر تخفیف علایم تمرکز دارد. اما اگر شما مایل به بچه دار شدن باشید. باروری و رساندن یک حاملگی سالم تا انتها ا امکان پذیر می سازد. اگر درمان قطعی ممکن نباشد. در اغلب زنان به کمک این درمان ها علایم ناراحت کننده بیماری برطرف می شود.
پیدا کردن پزشکی که با او احساس راحتی می کنید اصل مهمی برای درمان اندومتریوز را تشکیل می دهد.

جراحی

اکثر درمان های دارویی هورمونی در تسکین یا حذف علایم اندومتریوز موثر هستند اما از حاملگی جلوگیری می کنند. اگر شما مبتلا به اندومتریوز هستید و خواهان بارداری هستید، جراحی به منظور برداشتن بافت اندومتریوز شانس حاملگی را افزایش می دهد. همچنین اگر شما مبتلا به درد ناتوان کننده ای در اثر اندومتریوز شده اید، جراحی می تواند در کاهش این درد به شما کمک کند.

• جراحی محافظه کارانه؛ این نوع جراحی به برداشتن بافت اندومتریال، جوشگاه ها و باندها و چسبندگی های ناشی از اندومتریوز بدون برداشتن ارگان های تولید مثلی اشاره دارد این جراحی می تواند به صورت لاپاراسکوپیک و یا جراحی سنتی از راه شکم صورت گیرد. در لاپاراسکوبی یک وسیله نازک (لاپاراسکوپ) جهت مشاهده احشا داخلی از طریق یک برش کوچک از اطراف ناف به درون شکم وارد می شود. لاپاراسکوپ به لیزر کوتر (وسیله ای که با حرارت بافت ها را تخریب می کند) و وسایل جراحی مجهز می باشد.

• اگر علیرغم جراحی باروری با شکست مواجه شود، از سایر روش های نظیر لقاح آزمایشگاهی می توان استفاده کرد.
• هیسترکتومی در موارد شدید اندومتریوز؛ جراحی به منظور برداشتن تمام یا بخشی از اعضای تولید مثلی زنان (هیسترکتومی) ممکن است بهترین راه حل درمان باشد. اما این روش به ویژه در زنان سنین باروری به عنوان آخرین راه حل مطرح می باشد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,