نحوه ی تشخیص و درمان سندرم تخمدان دارای کیست های متعدد

تشخیص

در هنگام معاینه لگنی ممکن است پزشکتان متوجه بزرگ شدگی هردو تخمدان شود. آزمایشات خونی ممکن است الگوی غیر طبیعی هورمون های خون را نشان دهند.ممکن است پزشک درخواست سونوگرافی نماید تا ضخامت مخاط رحم را بررسی نماید و از اندومتر بیوپسی به عمل آورد که در آن نمونه بافتی جهت بررسی آزمایشگاهی و شتخیص حالات پیش سرطانی خارج می شود.

سندرم تخمدان دارای کیست های متعدد از چه جدیتی برخوردار است ؟

زنان دارای PCOS در خطر افزایش یافته برای دیابت، فشار خون بالا، قند خون ناشتای غیرطبیعی و بیماری عروق کرونری هستند. به این علت که چرخه های تناسلی را به هم می زند و رحم را در معرض مقادیر ثابت استروژن قرار می دهد (به علت عدم تخمک گذاری) زنان دارای PCOS در خطر بیشتری برای خونریزی غیر طبیعی رحمی و سرطان رحم قرار دارند.

درمان

زنان چاق و دارای اضافه وزن دچار علایم و نشانه های بیشتری در اثر ابتلا به PCOS می شوند. کاهش وزن می تواند هم سطوح انسولین و هم سطوح آندروژن را بکاهد. اگر شما نمی خواهید حامله شوید ممکن است پزشکتان قرص های ضد بارداری یا پروژستین های طولانی اثر مثل مدروکسی پروژسترون تجویز نماید تا تخمک گذاری را سرکوب کرده و پیشرفت تغییرات پیش سرطانی احتمالی در مخاط رحم را متوقف سازد پزشک ممکن است دارویی نظیر اسپیرونولاکتون (الداکتون) را نیز به داروهای شما بیفزاید تا مانع اثرات هورمون های آندروژنی بیش از حد شود.

محققین در حال بررسی متفورمین (گلوکوفاژ) که دارویی خوراکی جهت درمان دیابت نوع ۲ است (این نوع دیابت قبلاً دیابت با شروع در بزرگسالی یا دیابت غیروابسته به انسولین نامیده می شد) به عنوان درمانی برای PCOS هستند. متفورمین موجب مهار تولید و رها سازی گلوکز را کبد می شود و بنابراین انسولین کمتری جها انتقال قند به سلول ها لازم است.

اگر شما تمایل به بارداری دارید، ممکن است داروهایی جهت یادآوری که باعث تحریک تخمک گذاری می شوند برای شما تجویز شود. حدود نیمی از زنانی که داروهایی جهت باروری مصرف می کنند، باردار می شوند.اگر علیرغم داروها، حاملگی صورت نگیرد. در این موارد نادر ممکن است عملی بر روی جداره تخمدان صورت گیرد که موجب افزایش احتمال حاملگی شود.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,