نقش اسید فولیک در بیماری های قلبی- عروقی

نقش اسید فولیک در بیماری های قلبی- عروقی

آیا تاکنون سطح هموسیستئین خون خود را اندازه گرفته اید ؟ مسلماً نه. دیده شده است افرادی که هموسیستئین خون بالایی دارند، سه برابر بیشتر از سایر افرادی که سطح هموسیستئین خون آن ها طبیعی است مبتلا به سکته های قلبی می شوند.

هموسیستئین متابولیت و محصولی است که در اثر چرخه متیونین بوجود می آید و در اثر کمبود ویتامین های گروه B خصوصاً فولیک اسید، همچنین B12 ، B6 نمی تواند تجزیه شده و سطح آن در خون بالا می رود و همین بالا رفتن هموسیستئین در خون عامل تنگی عروق و سکته های متعاقب آن خواهد بود.

به اثبات رسیده است که تقریباً 80% آقایان و 90% خانم ها در سرتاسر جهان نیاز توصیه شده به اسید فولیک را نمی توانند تأمین کنند و هم چنین نشان داده شده است که حدود 50 تا 90 درصد مردم جهان مواد تأمین کننده نیاز بدن به ویتامین B6 را خیلی کم مصرف می کنند. هم چنین ثابت شده است که با مصرف کافی ویتامین های فولیک اسید، B6 ، B12 (سه ویتامین از ویتامین های گروه B) می توان تا 60% هموسیستئین خون را کاهش داد.

تحقیقات انجام شده در آمریکا نشان می دهد که می توان سالیانه از مرگ 56000 انسانی که به علت مشکلات گرفتگی عروق و سکته ها جان خود را از دست می دهندف با اضافه کردن فولیک اسید به برنامه غذایی آن ها، جلوگیری کرد.

در آلمان پروفسور پیترزیک (Prof. Pietrzik) از دانشگاه بن اعلام کردند که سالیانه 15000 مرگ و میر حاصل از بیماری های قلبی– عروقی در کشور آلمان را با مصرف فولیک اسید می توان کاهش داد. به دنبال جنجال ها و سروصداهای ایجاد شده از تحقیقات فوق دولت آمریکا تصمیم به رفع نقصان اسید فولیک و جبران این ویتامین از طرف مواد غذایی گرفت و از اول ژانویه سال 1998 تمام غلات مصرفی صبحانه مانند corn flex (که مشابه آن در ایران به نام برشتوک عرضه می شود) با اسید فولیک غنی شدند.

و با این عمل غنی سازی در آمریکا توانستند قسمت عمده نقصان این ویتامین را در کشور برطرف کنند. با توجه به اهمیت فولیک اسید در بدن، اگر مسئله غنی سازی اسید فولیک در کشور ما وسایر کشورهای جهان (به غیر از آمریکا) نیز اجرا شودف تنها با صرف هزینه ای بسیار اندک می توان جلوی هدر رفتن میلیاردها دلار سرمایه ملی را گرفت.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,