نقش امگا-3 در مشکلات تنفسی بزرگسالان

نقش امگا-3 در مشکلات تنفسی بزرگسالان

در تحقیقات علمی فراوانی که بر روی تنگی نفس بزرگسالان انجام گرفته است، نتایج مثبتی از تأثیرات امگا-3 مشاهده شده است. بررسی بافت جدار ریه و مجاری تنفسی در مریض های مبتلا به آسم نشان داده است. که این افراد دارای عوامل التهاب زا در جدار ریه و مجاری تنفسی خود می باشند که همگی به علت افزایش سطح اسید چرب آراشیدونیک مربوط به خانواده اسید چرب امگا-6 بوده است.

در آزمایشاتی که بر روی 8960 فردی که قبلاً سیگار می کشیدند، ولی ترک سیگار کرده بودند، دیده شد که پس از ترک سیگار تعداد 667 نفر آن ها مبتلا به برونشیت مزمن شده اند. هم چنین 185 نفر آن ها دچار آمفیزم ریوی و 197 نفر نیز دچار صدمات مزمن و تنگی برونش ها شده بودند.

متخصصین ریه در اروپا در پی تحقیقات انجام شده، پی بردند که با اضافه کردن اسیدچرب امگا-3 در تغذیه بیماران می تواند تعداد امراض راه های هوایی و تنفسی و شدت امراض و تعداد دفعات عود آن و یا تعداد مرگ و میر حاصل از آن را کاهش داد.

تغذیه سرشار از امگا-3 کمک فراوانی در بهبود مشکلات تنفسی بیماران کرده و از طرف دیگر باعث کاهش داروهای مصرفی می شود. محققین علم تغذیه به اثبات رسانده اند که مصرف اسیدچرب به فرم ترانس باعث افزایش مشکلات تنفسی مانند آسم می شود. به عبارتی همراهی تغذیه ناصحیح و افزایش مصرف اسیدهای چرب به فرم ترانس، با آلودگی هوا، عاملی مهم در جهت افزایش احتمال ابتلاء به بیماری های مزمن راه های تنفسی می باشد.

محققین نشان داده اند که مصرف اسید چرب امگا-3 نه تنها بیماری های تنفسی مزمن را بهتر می کند، بلکه به تأثیر آن را در بیماران با تنگی نفس شدید و حاد که در بخش های مراقبت ویژه (ICU) بستری هستند، نیز پی برده اند نتایج این تحقیقات و بررسی ها در مجله علمی آمریکایی به نام Critical Care Medicine در شماره نوامبر 1999 میلادی در صفحات 1420-1409 به چاپ رسیده است. در این تحقیق دانشمندان مشاهده کردند که حتی پزشکان مراقبت ویژه و اورژانس توانسته اند با کمک اسید چرب امگا -3 زمان توقف بیماران را در زیر دستگاه تنفسی مصنوعی تا پنج روز کاهش دهند.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,