نکاتی درباره ی دوره های قاعدگی (۱)

از بلوغ تا یائسگی، اکثر زنان دچار چرخه ای از تغییرات پیچیده هورمون و تغییرات بدنی به صورت ماهیانه هستند. این چرخه برای انها طراحی شده تا بتوانند صاحب فرزند شوند. این روند با ریختن مخاط رحم خاتمه می یابد و این حالت تحت عنوان قاعدگی شناخته می شود.

بلوغ و منارک (شروع سیکل های قاعدگی)

در هنگام تولد تخمدان ها دارای تمامی تخمک هایی هستند که تا انتها خواهند داشت با این وجود تخمک ها تقریباً خاموش می مانند تا توسط افزایش هورمون های هپیوفیزی تحریک شوند. این اتفاق در هنگام بلوغ می افتدکه در دختران در حدود ۸ سالگی شروع می شود در آن زمان تعداد محدودی تخمک به صورت ماهیانه شروع به بزرگ شدن می کنند و لایه های سلولی بیشتری در اطرافشان ایجاد می شود. سلول ها یک کپسول (فولیکول) را در اطراف تخمک ایجاد می کنند و در آنها ساختن هورمون استروژن شروع می شود.

در کودکی بدن دختران استروژن در مقادیر بسیار کمی می سازد اما در زمان بلوغ این استروژن ۲۰ برابر خواهد شد. با بلوغ تخمک ها، خود تخمدان ها نیز رشد کرده و بزرگ تر می شوند و سایر اعضای داخلی تولید مثل نیز بزرگ و رسیده می شوند.

تغییرات ظاهری نیز حین بلوغ ایجاد می شوند پستان های دختران با ایجاد مجاری شیری در اثر تحریک استروژن شروع به جوانه زدن می کنند. یک پستان ممکن است قبل از پستان دیگر شروع به رشد کند و ممکن است سرعت رشد دو طرف متفاوت باشد ولی معمولاً آنها اندازه تقریباً یکسانی خواهند داشت. بعداز آن موهای ناحیه عانه (شرمگاهی) رشد می یابند و سپس موهای زیر بغل ایجاد می گردند. سپس فرد دچار یک جهش رشدی می شود. قسمت بالایی رانها و پستان ها مدورتر می شوند و ظاهر فرد بیشتر به زن شبیه می شود.

حدواً ۲ سال بعداز شروع جوانه زدن پستان ها، فرد به مرحله منارک می رسد که در آن برای اولین بار قاعدگی رخ می دهد. منارک نشانه شروع زندگی در دوره بارداری است و یائسگی (قطع فعالیت تخمدانی) نشانگر خاتمه این دوره است. علاوه بر این در بلوغ غده هیپوفیز دختران شروع به ترشح مقادیر در فزاینده دو هورمون کلیدی می نماید: هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) در نتیجه ترشح PSH درون بعضی فولیکول های اطراف تخمک ها مایع تجمع می یابد. بعضی رشد سریع تری دارند و بزرگ می شوند، در حالی که سایر آنها جمع شده و می میرند. بعداز بلوغ در هرماه یک یا گاهی اوقات دو تا از این فولیکول های پر شده از مایع به تکامل کامل می رسند.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,