نکاتی درباره ی ناباروری

حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین ناباروری را تجربه می کنند. خوشبختانه بسیاری از علل ناباروری قابل علاج هستند.مشکلات ناباروری می توانند شامل مشکلاتی در اسپرم، تخمک یا مشکلاتی در یکی شدن آنها باشد.

اختلال عملکرد لوله های فالوپ یا رحم، عفونت یا رحم، عفونت ها، فاکتور های ایمونولوژیک (مربوط به سیستم ایمنی) یا علل دیگر می توانند موجب ناباروری شوند. مشکلات ناباروری می توانند در اثر عملکرد جنسی مختل باشند.

از نظر پزشکی، اصطلاح ناباروری زمانی به کار می رودکه بعد از یکسال نزدیکی جنسی مکرر بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری حاملگی پدید نباید اغلب می توان بر ناباروری فائق آمد اما در موارد بسیاری از زوجین، حتی تا یکسال بعداز شروع درمان حاملگی پدید نمی آید.

توجه داشته باشید که ناباروری به معنای عقیمی که در آن در هیچ شرایطی نمی توان صاحب فرزند شد نیست. در ناباروری ممکن است زوجین بتوانند دارای فرزند شوند.

در حدود ۳۰ درصد موارد ناباروری مرد زوج نابارور است. در ۴۰ درصد موارد زن بارور است. در باقیمانده موارد هر دو زوج در ناباروری دخیل هستند یا عامل ناباروری مشخص نمی شود.

نابارور بودن چیزی از مردبودن یا زن بودن فرد کم نمی کند. نابارور بودن بدین معنا نیست که شخصی ناکامل یا ناقص است، این عامل ربطی به جذابیت فرد یا قدرت جنسی وی ندارد. علاوه بر این نباید تأثیری در روابط زوجین داشته باشد.

به زبان پزشکی ناباروری عبارت است از اختلالی که زنجیره طولانی و بسیار پیچیده ای را که منجر به حاملگی می شود، گرفتار می سازد. ناباروری می تواند مأیوس کننده و ناامید کننده باشد و موجب اندوهی بزرگ برای زوجین گرفتار به آن باشد.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,