چه پماد ها و کرم هایی در درمان اگزما مورد استفاده قرار میگیرند

چه پماد ها و کرم هایی در درمان اگزما مورد استفاده قرار میگیرند

یک نکته مهم در مصرف کرمها و پمادها این است که در ضایعات ترشح دار و در نواحی چین دار بدن (کشاله ران و زیر بغل) باید از کرم استفاده شود و نباید از پماد استفاده کرد چون ضایعه تشدید می شود. برعکس در ضایعات خشک و در نواحی غیر از نقاط چین دار پوست باید از پماد استفاده کرد. مدت زمان مصرف این کرمها یا پمادها معمولاً ۲ تا ۴ هفته و یا بیشتر است. نوع دارو و و مدت درمان را پزشک تعیین می کند و نباید خودسرانه آن را تغییر داد.

پماد زینک اکسید نیز داروی التیام بخش موثری در خارش و التهاب اگزما است و برخی پزشکان آن را تجویز می نمایند. در مواردی که خارش علیرغم تمام اقدامات همچنان بطور سرکش وجود دارد معمولاً یک داروی آرام بخش مثل کلردیازوپوکساید یا دیازپام یا تری فلوپرازین نیز تجویز می شود.

در مورد رژیم غذایی آنچه اهمیت دارد حذف شیرگاو از رژیم شیرخواران است. در شیرخواران، مبتلا به اگزمای حساسیتی باید از مصرف شیرگاو و تخم مرغ بویژه سفیده تخم مرغ اجتناب نمود چون معمولاً موجب تشدید اگزما میشود. البته در بزرگسالان رژیم غذایی نقش محسوسی در اگزمای حساسیتی ندارد ولی اگر با خوردن یک نوع ماده غذایی این ضایعات پوستی بدتر شود باید از خوردن آن غذا اجتناب شود.

بعنوان نمونه از میان غذاهایی که می تواند حساسیت ایجاد کنند می توان به زعفران، گوجه فرنگی، خربزه، توت فرنگی، بادمجان، گردو، برنج، مرکبات و آرد گندم اشاره کرد.

بیمارانی که دست آنها دچار اگزما است باید از تماس دست خود با پودرهای رختشویی و مایعات ظرفشویی حتی المقدور خودداری کنند، بهداشت را کاملاً رعایت نمایند و از تماس با مواد محرک مثل نفت، بنزین و رنگ بپرهیزند. این افراد در موقع شستشوی لباس یا ظرف دستکش بپوشند. بهترین حالت برای پوشیدن دستکش آن است که ابتدا یک دستکش نخی پوشیده شود و سپس دستکش ظرفشویی (پلاستیکی) بر روی آن پوشیده شود. اکنون جا دارد در مورد اثرات و عوارض داروهایی که از آنها اسم بردیم توضیح دهیم چرا که مصرف کنندگان باید با خصوصیات این داروها آَشنا باشند تا از مصرف بی رویه یا نادرست یا ناقص آنها بپرهیزند.

فلوسینولون بصورت کرم و پماد در ایران وجود دارد مقدار مصرف آن در بالغین روزی 2 تا 4 بار و در اطفال روزی 1 بار است. این دارو اثر ضد التهاب و ضد خارش دارد و حساسیت پوستی را از بین می برد. در اطفال بهتر است بجای فلوسینولون پماد یا کرم هیدروکورتیزون مورد مصرف قرار گیرد. مصرف فلوسینولون باید فقط با دستور پزشک باشد. مصرف بی رویه و دراز مدت این داروها جایز نیست چون موجب نازکی و شکنندگی پوست می شود. مصرف مکرر این دارو بر روی پوست ممنوع است چون موجب پیدایش آکنه و سرخی پوست و افزایش موهای صورت می شود. فقط در صورتی محل ضایعه را پانسمان کنید که پزشک دستور داده باشد. از تماس دارو با چشم خودداری کنید. مصرف این داروها در حاملگی و شیردهی ممنوع نیست ولی باید با تجویز پزشک باشد.

تریامسینولون و هیدروکورتیزون نیز بصورت کرم و پماد موجودند و اثرات و عوارض و نکات قابل توجه آنها درست مشابه فلوسینولون است.

پماد زینک اکسید (Zinc Oxide) یک داروی قابض (خشک کننده) محافظ، التیام بخش وضد عفونی کننده پوست است. این دارو علاوه بر اگزما در درمان خشکی پوست، سوختگی های خفیف، آکنه، خراشیدگی، شوره، کچلی، پسوریازیس، گزش حشرات، زخمها واریسی، سوختگی پوست کشاله ران اطفال در اثر ادرار و محافظت پوست در برابر نور خورشید نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصرف پماد زینک اکسید باید روزی چندبار آن را بر روی ضایعه مالید. این دارو باید در جای خنک نگهداری شود و با چشم تماس نیابد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,