ورم عفونی بافت ملتحمه یا افتائمی ، یکی از بیماری های عمومی چشم

تعریف : این نوع ورم درمیان نوزادان وجود دارد (ورم ملتحمه همراه با دفع مواد چرکی). شلتون در این رابطه مطالعه های کاملی انجام داده است.

علائم آن : سرعت پیشرفت و ظهور آثار این بیماری در کودکان معمولاً کندتر و ضعیفتر از افراد بالغ است. چند روز پس از تولد (۲ تا ۷ روز) پلکها کمی قرمز و متورم است و ترشحات عفونی آن نیز آغاز می شود.به تدریج ورم پلکها بیشتر شده و ورم بافت ملتحمه شدت می یابد و بافت به شدت ترشح می کند و زبر می شود. سپس ترشحات غلیظتر شده و رنگ زرد یا سبز به خود می گیرد. این مسئله خود به خود محدود شده و در روز چهارم تا ششم به اوج می رسد که پس از آن دوره ای از ناراحتی با شدت کمتر شروع می شود.

قرنیه چشم بسیار سریع مبتلا می شودو اگر در اثر این ابتلاء قشر سیاهی نیز جلوی مردمک را بگیرد، شخص کور خواهد شد. ولی حتی اگر یک قشر کوچک و نازک نیز به وجود آید، به بینایی شخص آسیب زیادی وارد می سازد.

شناخت آن
: ورم عفونی بافت ملتحمه به خاطر عفونتی که در هنگام تولد، چشم به آن آلوده می شود. به وجود می آید و دلیل آن تماس چشم نوزاد با ترشحات دستگاه تناسلی مادر هنگامی است که کودک چشم خود را باز می کند. بیماری ژونوره و ورم مخاط داخلی رحم به عنوان سر چشمه های اصلی این عفونت شناخته شده اند.

از عواقب این بیماری، ترشح مواد عفونی از چشم و نابینایی را می توان نام برد. معمولاً در صورت درمان این بیماری از طریق دارو، ترشح مواد عفونی ایجاد گردد.در صورتی که از ابتدا معالجه به صورت صحیحی انجام شود، خطر نابینایی تقریباً از بین می رود.

تشخیص :
اگر به محض ظهور اولین علائم تشخیص سریعاً روشهای درمانی- بهداشتی وارد عمل شوند، بهبودی در تمام موارد حاصل می شود.

پیش آگهی : سلامتی و پاکیزگی عواملی هستند که تمام مجموعه پیشگیریها برای جلوگیری از ورم ملتحمه عفونی در آنها خلاصه می شود. خانمهای باردار باید بیش از مواقع عادی نگران سلامتی و بهداشت خود باشند. یک مادر سالم و تمیز فرزند خود را مبتلا نمی سازد. حفظ پاکیزگی چشم کودک نیز لازم و ضروری است. جای تأسف است که مادران و کسانی که کودک را تغذیه می کنند، از چگونگی تمیز کردن چشم کودک به طرز صحیح آگاهی ندارند.

کافی است که چشمها با آب جوشیده ولرم و با استفاده از پنبه (به جای پارچه های کمابیش خشن) به دقت شسته شوند. چشمها، مقعد، دهان و اعضای تناسلی کودکان را نباید با پارچه پاک کرد و ترشحات چشم و دهان و بینی کودک را باید با پنبه تمیز کرد. والدین باید روش صحیح پاک کردن چشمهای کودک را فرا گیرند و تنها به یک پرستار کمابیش آگاه اکتفا نکنند.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,