ورم ملتحمه در مبتلایان به حساسیت تماسی پوست

ورم ملتحمه در مبتلایان به حساسیت تماسی پوست

برخی از افراد مبتلا به حساسیت تماسی پوست دچار علائم حساسیت تماسی در پلک نیز می شوند که موجب ضمختی و قرمز شدن پلک و قرمزی چشم می شود. در موارد شدید ممکن است قرنیه زخمی شود و موجب تاری دید و کاهش قدرت بینایی گردد. آب مروارید نیز ممکن است عارض گردد.

شدت گرفتاری چشمی معمولاً بموازات شدت گرفتاری پوست است این بیماری معمولاً پایدار و طولانی است و خودبخود بهبود نمی یابد.

برای درمان این عارضه از پماد هیدروکورتیزون یا قطره بتامتازون استفاده می شود. در موارد شدید، ممکن است پزشک پردنیزولون خوراکی یا آمپول بتامتازون را نیز تجویز نماید که برای مدت کوتاهی مصرف شود.

بهاره

بیماری بهاره ، رایج ترین ورم ملتحمه حساسیتی است که مردم با آن کمابیش آشنایی دارند بهاره عمدتاً در اطفال و جوانان دیده می شود و در فصول گرم سال و بیشتر در مناطق گرمسیری شایع است ولی در هر ناحیه ای ممکن است دیده شود. حداکثر شیوع این بیماری در سنین 2 تا 25 سالگی است و شیوع آن در مردان 3 برابر زنان است. بیش از نیمی از بیماران سابقه حساسیت بینی، آسم یا اگزما را نیز دارند.

این بیماران معمولاً در فصول بهار (و گاهی در فصل دیگر) دچار قرمزی و خارش شدید هر دو چشم می شوند. خارش آنقدر شدید است که بیمار مرتباً پلکهای خود را می مالد و از خارش زیاد به تنگ می آید. در موارد خاصی ممکن است خارش زیاد نباشد و بیمار بیشتر از سوزش شاکی باشد. مالش مرتب چشمها ممکن است زمینه عفونت ملتحمه را نیز مهیا سازد.

بهاره ممکن است چند سال طول بکشد ولی همیشه حداکثر پس از چند سال، بهبود می یابد و خودبخود ختم می شود بندرت ممکن است این بیماری در سنین بالای 30 سال دیده می شود.

برای درمان این بیماری باید هر 1 یا 2 ساعت قطره دگزامتازون یا بتامتازون در چشم ریخته شود. پس از چند روز اول که علائم کنترل شد فاصله مصرف دارو را بیشتر کنید.پزشک براساس معاینات خود بتدریج دارو را کم می کند تا اینکه مصرف آن بکلی قطع شود. داروی دیگری که می توان در درمان این بیماری بکار برد قطره چشمی کرومولین است که اپتیک کروم نیز نامیده می شود و داروی موثر و کم عارضه ای است ولی متاسفانه در کشور ما کمیاب است! استفاده از روش حساسیت زدایی (ایمونوتراپی) در درمان بهاره اثری ندارد و تلاشهایی که بدین منظور صورت گرفته تاکنون بی نتیجه بوده است.

 

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,