پاسخ جنسی در انسان به چه معناست و دارای چند مرحله می باشد؟

پاسخ جنسی در انسان به چه معناست و دارای چند مرحله می باشد؟

پاسخ جنسی در انسان یک تجربه روانی- جسمی است یعنی هم توسط مسائل روحی و هم توسط مسائل جسمی شروع و کامل می گردد و شامل چهار مرحله می باشد :

  • میل جنسی
  • انگیزش
  • رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم
  • فرونشینی یا پایان پاسخ جنسی

مرحله میل جنسی

شروع یک تحریک جنسی با داشتن میل جنسی امکان پذیر است. مانند هر غریزه دیگری مثلاً گرسنگی غریزه جنسی نیز احتیاج به داشتن کشش از طرف فرد دارد. همانگونه که یک فرد بی اشتها میلی به خوردن غذا ندارد شخصی هم که از نظر میل جنسی با اشکال روبروست کششی به طرف جنس مخالف نخواهد داشت و قادر نخواهد بود تخیلات و خیالپردازیهائی در این ارتباط داشته باشد.

مرحله انگیزش

در کسی که بطور طبیعی میل جنسی به طرف جنس مخالف دارد تحریک جنسی باید توسط تحریکات مناسبی ادامه یابد. در اینجا نیز از شباهت غریزه جنسی با غرایز دیگر برای توضیح مطلب استفاده می کنیم. وقتی کسی میل به خوردن غذا دارد با شنیدن صحبتهائی در مورد غذاهای لذیذ و مورد علاقه اشتهایش بیشتر تحریک می شود. وقتی بوی غذا به مشامش می رسد نیز اشتهایش تحریک می شود و همینطور است برای وقتی که سفره چیده شود و پر از غذاهای رنگارنگ را می بیند و یا وقتی غذائی را می چشد و یا حتی وقتی تصور غذا خوردن را دارد. بنابراین می بینیم که در تحریک غریزه حواس پنج گانه انسان و حتی تصورات ذهنی تأثیر زیادی دارند. این اصول برای غریزه جنسی نیز صادق است یعنی احساسات دیگر از جمله بویائی، بینائی، شنوایی و لمس می توانند نقش زیادی را در انگیزش جنسی داشته باشند.

مرحجله انگیزش با احساس ذهنی لذت مشخص می شود در این مرحله داشتن تصورات ذهنی از مسائل جنسی، تحریکات مناسب بویائی مثل استشمام بوی خوش از جنس مخالف و یا تحریکات مناسب شنوائی مثلاً شنیدن صبحتهائی در این ارتباط و یا دیدن تصاویر یا صحنه های تحریک کننده و همچنین لمس قسمتهائی از بدن می تواند به تغییراتی در دستگاه تناسلی هر دو جنس بیانجامد که نشانه رسیدن به این مرحله است.

در این مرحله چنانچه تحریکات مناسب اتفاق بیافتد آلت تناسلی مردانه تحریک شده، بزرگ و سفت می گردد و به حالت نعوظ می رسد و بیضه ها تا حدود 50% افزایش حجم پیدا می کنند.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,