پایه­ های چرب با منشأ حیوانی در فرآورده های آرایشی – بهداشتی

در فرآورده های آرایشی – بهداشتی و درمانی یکی از پایه های چربی که مورد استفاده قرار می گیرد، منشا حیوانی دارد که به آن پرداخته ایم.

لانولین

این ماده یک ترکیب پیچیده مشتق شده از پشم گوسفند است. در حقیقت یک ماده روغنی می­ باشد که از غدد چربی گوسفند ترشح می­شود و به عنوان پایه در بسیاری از فراورده­های مرطوب ­کننده استفاده می­ شود. در شکل خالص و اصلی خود چسبنده می­ باشد که بوی خاصی نیز دارد. با انجام یکسری عملیات فیزیکی و شیمیایی بر روی آن می­توان طیف گسترده­ای از ترکیبات با خصوصیات متفاوت از آن مشتق کرد که چسبندگی کمتری داشته و بدون بو و دارای رنگ­های متفاوت باشند.

از آنجایی­ که لانولین از لحاظ ترکیب شیمیایی مشابه سبوم است که از غدد سباسه (چربی) انسان ترشح می­شود، به­ندرت بر روی پوست ایجاد تحریک می­کند. مع­هذا باید توجه داشت که گهگاهی در بعضی موارد ممکن است حساسیت به لانولین و مشتقات آن اتفاق بیفتد.

الکل ­های پشم

این ترکیبات نیز همانند لانولین از پشم گوسفند مشتق می ­شوند. از لحاظ شیمیایی الکل­ های پشم محتوی ترکیبات چرب الکلی بیشتری از لانولین هستند و به همین جهت این مواد قدرت نگهداری آب بیشتری در خود در مقایسه با لانولین دارند.

اسپرماستی

این ماده یک ترکیب روغنی است که توسط نهنگ­ ها تولید می­شود. کاربرد این ترکیب در ایالات متحده آمریکا ممنوع شده است. با توجه به منبع تهیه آن، مشتریانی که نسبت به زندگی حیوانات و محیط ­زیست ارزش و اهمیت قائل هستند، ترجیح می­دهند که فراورده­های مرطوب­ کننده محتوی این ترکیب را استفاده نکنند. اسپرماستی مصنوعی سنتتیک نیز وجود دارد که مشابه نوع طبیعی بوده و در حقیقت یک نوع موم یا واکس است که به­ صورت شیمیایی سنتز شده و جانشین خوبی برای اسپرماستی طبیعی به ­شمار می­رود.

توجه: مکانیسم عمل تمامی روغن ­های مشتق شده از حیوانات بر روی پوست مشابه است. هیچ تفاوت معنی­ داری در ارزش مواد دارویی و آرایشی – بهداشتی مشتق شده از آنها وجود ندارد. این ترکیبات هیچ تأثیری در جلوگیری از روند پیری پوست ندارند. هیچ فایده خاصی در استفاده از روغن­های مشتق شده از حیوانات کمیاب وجود ندارد و فقط جنبه تبلیغاتی دارد. به عنوان مثال روغن مشتق شده از پوست سمورها و یا روغن نهنگ هیچ مورد و برتری خاصی بر لانولین به لحاظ تأثیرات دارویی و آرایشی – بهداشتی ندارند.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,