پروستاتیت التهابی بدون علامت

این بیماری هنگامی تشخیص داده می شود که سلول های مبارزه کننده با عفونت وجود دارند ولی نشانه های شایع پروستاتیت مانند اشکال در ادرار کردن، تب، کمردرد و درد لگن و غیره یافت نمی شوند.

به گزارش مجله زنان، با ازمایش مایع منی یا بافت پروستات می توان بیماری را تشخیص داد.

پروستاتیت التهابی بدون علامت غالبا در هنگام بررسی سایر مشکلات و بیماری ها مثل ناباروری یا سرطان پروستات تشخیص داده می شود.

درمان

این نوع پروستاتیت نیاز به درمان ندارد. در مردان مبتلا به ناباروری همراه با این نوع پروستاتیت از آنتی بیوتیک ها و / یا داروهای ضل التهاب استفاده می شود.

نکته:

پروستاتیت، مسری نیست و جز بیماری های مقاربتی به شمار نمی آید ولی با این حال ممکن است در نتیجه بیماری های مقاربتی مختلف ایجاد شود.

چه کسانی در خطر ابتلا به التهاب پروستات قرار دارند؟

اگرچه تمام مردان در هر سنی در خطر ابتلا به التهاب پروستات قرار دارند در بعضی موارد احتمالی ایجاد این بیماری بیشتر است.

این موارد عبارتند از:

عفونت اخیر مثانه، مجرای ادراری یا عفونت هر قسمت دیگر از بدن

آسیب یا ضربه ناحیه میاندوراه ( منطقه بین بیضه و مقعد)

غیر طبیعی بودن دستگاه ادراری

بزرگی پروستات

نزدیکی از راه مقعد

استفاده اخیر از سوند ادراری یا سیستوسکوپ

بزرگی خوش خیم پروستات

هیپرپلازی خوش خیم (تکثیر غیرطبیعی سلولی های طبیعی)، (benign prOStatic hyperplasia: BPH) که به آن بزرگ شدگی (هیپرتروفی) خوش خیم پروستات هم گفته می شود، اختلالی است که در ان اندازه پروستات به مقدار بسیار زیاد افزایش مییابد و مشکلات ادراری ایجاد می نماید.

بزرگ شدگی خوش خیم پروستات می تواند موجب افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (prostate specific antigen; PSA) به میزان ۲ تا ۳ برابر طبیعی شود. این افزایشی، نشان دهنده وجود سرطان پروستات نیست. ولی هرچه میزان PSA بالاتر باشد احتمالی ابتلای فرد به سرطان پروستات بیشتر است.

بعضی از علایم بزرگی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات شبیه یکدیگر هستند ولی به نظر نمیرسد ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات احتمالی ایجاد سرطان پروستات را افزایش دهد ولی ممکن است فرد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، به طور همزمان به سرطان پروستات تشخیص داده نشده نیز مبتلا باشد یا در آینده مبتلا به سرطان مزبور شود. بنابراین، موسسه ملی سرطان و انجمن سرطان آمریکا توصیه می کنند که تمام مردان بالای ۵۰ سال، سالی یک بار ضمن مراجعه به اورولوژیست، تحت معاینه انگشتی پروستات از راه مقعد و آزمایش PSA قرار بگیرند تا از این طریق بتوان وجود سرطان پروستات را به موقع تشخیص داد.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,,,