پماد فرآورده های آرایشی – بهداشتی چیست؟

پماد در فرآورده های آرایشی – بهداشتی و درمانی دارای معنی خواصی می باشد که آن به صورت کامل در زیر توضیح داده ایم.

پماد چیست؟

پماد در حقیقت به فراورده­ای اعم از آرایشی – بهداشتی و دارویی گفته می ­شود که برای استفاده بر روی پوست بوده و پایه آن از مواد چرب تشکیل شده است و یک قوام نیمه جامد دارد. پایه­ های چرب باعث نفوذ بهتر ترکیبات فعال به درون پوست می ­شوند. به همین جهت ترکیبات دارویی مختلفی ممکن است به­ صورت پماد فرموله و تهیه شوند، به عنوان نمونه می­توان به پمادهای آنتی بیوتیک و پمادهای کورتیکواستروئید اشاره کرد.

پمادهای کلاسیک مانند انواع تشکیل شده از پارافین نیمه جامد اغلب بر پایه چربی­ های معدنی تهیه می­شوند. ژل پارافین یا پارافین نیمه جامد یک ترکیب خنثی و دافع آب بوده که ایجاد یک لایه چرب مسدودکننده بر روی پوست می­ نماید. فراورده­ های چرب با منشأ معدنی در مقایسه با فراورده ­های چرب با منشأهای حیوانی و گیاهی، مسدودکننده­ های بهتری هستند و پوست را به­ صورت مؤثرتری محافظت کرده و به سختی توسط آب از سطح پوست شسته می­ شوند.

فراورده­های محتوی پایه ­های چرب از دسته لانولین یا اوسرین می­توانند محتوی آب باشند، زیرا این ترکیبات چرب خاصیت جاذب آب دارند. افزون آب به روغن، فراورده را از نظر کاربرد ظاهری زیباتر و جذاب­تر می­ کند، چسبندگی آن را کمتر کرده و باعث می­شود فراورده دلپذیرتر به ­نظر بیاید و کاربرد آن بر روی پوست آسان­تر شود.

همان­طور که در ادامه نیز توضیح داده خواهد شد، وقتی مقدار کمی آب به یک پایه چرب اضافه شود و آن پایه هنوز قوام نیمه جامد خود را حفظ کرده باشد، پماد نامیده می­شود. اگر بیشتر از حد مشخصی آب به فراورده اضافه شود آن را کرم می ­نامیم.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,