چرا وسط سرخالی می گردد و اطراف آن همیشه دارای مو می باشد؟

سوالی مطرح می شود، و آن این است که چرا وسط سرخالی می گردد و اطراف آن همیشه دارای مو می باشد؟ هرچند که فراوانی این موها هم کمتر از مقدار اولیه است، ولی بهرصورت واقعیت مسلم این است، که با وجود خالی شدن وسط سر، این موها به جای خود می مانند و در روال عادی مشاهده می نمی شود که آقایی علاوه بر طاس شدن بالای سرش موهای اطراف آن را نیز از دست داده باشد. برای کشف منشاء آن و پی بردن به این که چرا موهای پیرامون سر باقی می مانند، تنها راه سهل الوصول این است، که نظری کوتاه به طرز زندگی، شرایط اجتماعی و کیفیت اشتغال مردان بیفکنیم و به بینیم نسبت به شرایط مشابه زنان، چه تفاوتهایی دارد، و این تمایز و اختلاف در کجاست! تفحص در این باره، و کشف تمایز و تفاوت میان آن دو، می تواند پاسخ سوالات ما را بدهد.

برای پی بردن به زوایای این راز مجهول نکات مهمی را مطرح می کنیم، و در مورد هریک از آنها توضیحات لازم را می دهیم، و رجاء واثق داریم، که یافته های پژوهشی ما با دلایل مقنع بسیاری که در بطن خود دارد، ما را به سوی کشف حقایق و شناخت واقعیت امر، سوق دهد.

در وهله اول لازم است بدانیم، که موهای سر در کجای بدن واقع شده، و یا به عبارت دیگر این جنگل انبوه موها، در کدام قسمت از سرزمین جغرافیایی بدن آدمی جای گرفته است، که این چنین بهارگونه و چهار فصل سرسبزی از خود نشان می دهد با توجه به حرکت قائم انسان، چه زاویه ای نسبت به زمین دارد، و ضمائم همسایه آن کدامها هستند؟ طرز برخورد ما با موهای سر باید چه کیفیتی داشته باشد؟ آیا بلندی موهای دیگر بدن اثراتی روی آن دارد یا نه ؟ وسایلی که در رابطه با موهای سر به کار می گیریم چگونه هستند؟ و بسیاری از مسائل پیش پا افتاده ی دیگر، که معمولاً به سبب سادگیشان هرگز به آنها توجه نمی کنیم، و چه بسا علل اصلی نیز در بطن همین موارد پیش پا افتاده، نهفته باشد.

با طرح این سوالات و پاسخگویی به یکایک آنها کم کم در خواهیم یافت، که علت یا علل واقعی از کجا ناشی می شود و منشاء پیدایش آنها چیست ؟

نخستین سوالاتی را که مطرح می کنیم این است که زیر پای ریشه ی موها چه عضوی قراردارد، و عملکردهای آن چه واکنشی قهری در موها ایجاد می کند؟ زیرا بدون شناسایی موقعیت این عضو، قادر به شناخت واکنشهای طبیعی آن نخواهیم شد.

همگی به نیکی این مطلب را می دانیم، که فولیکول موها در پوست قرار دارد، و پوست سر به عنوان یک عامل حفاظی بر روی جمجمه کشیده شده است، و در درون این قفسه استخوانی، عضوی حساس و فعال وجود دارد که بطور دائم در فعالیت و تحرک است، که اصطلاحاً آن را سلطان بدن و منشاء عقل و ادراک می نامیم.

آری این عضو حساس و فعال مغز نامیده می شود، و از آغاز زندگی انسان تا پایان حیات آدمی، حتی یک لحظه نیز بیکار ننشسته و همیشه در تحرک و تکاپوست.

مغز اعمال بسیاری را انجام می دهد، که شرح جزئیات علمی آنها از حوصله موضوع مورد بحث ما خارج است، لیکن به اختصار بخشی از وظایف کلی مغز را به اطلاع خوانندگان می رسانیم، زیرا معتقد هستیم، که هر قدر اطلاعات و تجربیات انسان زیادتر باشد، قدرت تشخیص او نیز بیشتر می شود، تشخیص صحیح نیز سبب انتخاب درست می گردد، انتخاب صحیح هم امکان استفاده از محیط را زیادتر می نماید، و استفاده معقول از محیط و تسلط بر آن نیز، موجبات ترقی، پیشرفت و در نتیجه سلامت را برای انسان به ارمغان می آورد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,