چشم ها و بینایی کودکان و نوزادان

چشم ها و بینایی کودکان و نوزادان

گرچه کودک شما در هنگامی که در رحم قرار دارد، چشمهایش را باز و بسته می کند اما فقط از هنگام تولد است که از چشمهایش برای دیدن استفاده می کند. از هنگام تولد او می تواند اکثر رنگها و اشیاء را تشخیص دهد، اما بشرطی که در فاصله 20 تا 30 سانتیمتری او قرار داشته باشند. از آنجایی که تصاویر بدست آمده از شبکیه چشمها با یکدیگر ترکیب نمی شوند، تصویری که نوزاد می بیند مثل این است که دو تصویر از دو تونل جداگانه دیده شود و از وضوح کافی برخوردار نیست.

نوزاد به نور روشن حساسیت زیادی دارد و اگر نوری به صورتش بتابانید چشمهایش را خواهد بست. از هنگام تولد، نوزاد به حرکاتی که در اطرافش می گذرد توجهش جلب می شود. او ممکن است به شیئی که دارای رنگهای متضاد در کنار هم است توجه بیشتری نسبت به شیئی که از یک رنگ ساخته شده نشان دهد. وقتی نوزاد قادر به کنترل حرکت چشمها می شود، شروع به تعقیب حرکت اشیاء با چشمها می کند و کم کم جرکت هر دو چشم باهم هماهنگ می گردد.

بسیاری از نوزادان ممکن است به نظر بیایند که دچار لوچی چشم هستند. این حالت تا زمانی که نوزاد بتواند کنترل عضلات چشمها را بدست آورد باقی می ماند. برای نوزاد مشکل است که بتواند هر دو چشمش را در هنگام نگاه کردن به چیزی در یک مسیر نگه دارد. شما ممکن است توجه کرده باشید که وقتی نوزادتان به صورت شما خیره می شود، یکی از چشمهایش به سمت دیگری می رود. این حالت معمولاً تا شش ماهگی خود بخود برطرف می شود.

لوچی چشم واقعی هنگامی رخ می دهد که چشمها هیچگاه در یک مسیر قرار نگیرند و حرکتشان هماهنگ نباشد. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که کودکتان دچار لوچی چشم واقعی نشده است، همیشه با پزشکتان مشورت کنید.

چگونه می توانید کمک کنید :

  • به کودک خود چیزهای تحریک کننده زیادی برای نگاه کردن بدهید
  • یک شیء را در محدوده دید کودک قرار دهید و سپس به آهستگی در یک مسیر منحنی آن را حرکت دهید تا کودک آن را چشمهایش تعقیب کند.
  • بازیهایی مثل دالی موشه و یا قایم کردن اسباب بازی پارچه یا پتو و پیدا کردن آن توسط کودک انجام دهید.
  • کنترل کنید که کودکتان دچار لوچی چشم نباشد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید.

جهان کودک شما

در ابتدا صورت شما برای کودک از همه چیز جالب تر است. چنین گفته می شود که نوزاد با یک تصویر ذهنی ساده از صورت انسان که در مغزش نقش بسته است متولد می شود و در دو ماه اول تولد دنبال صورتها است و به آنها خیره می گردد. در هنگام تولد، نوزاد شکل کلی سر و موهای شما را می شناسد و از دو ماهگی شروع به شناسایی ویژگیهای دیگر صورت شما می کند.

نوزاد شما به زودی به سایر اشیاء توجهش جلب می شود و از 6 تا 8 هفتگی بر روی جزئیات صورت ها یا اشیاء تمرکز می کند، بطوریکه اطلاعات زیادی از این طریق به دست می آورد. در این زمان، وقتی به چیزی نظرش جلب شد، به سختی می توان او را متوجه چیز دیگری کرد. اما تا 4-3 ماهگی که مغز او کامل تر می شود و اعمال ارادی تقویت می گردد، خود او می تواند توجهش را از یک چیز به چیز دیگر جلب کند.

تا سه ماهگی، کودک قادر خواهد بود که رنگها را بطور کامل تشخیص داده و اشیاء را در فواصل مختلف و بطور سه بعدی ببیند.

در هفت یا هشت ماهگی او شروع به تفسیر چیزهایی که می بیند در مغزش می کند. در این سن او متوجه می شود که چیزهایی که دیگر نمی تواند ببیند لزوماً از بین نرفته اند. بنابراین او از بازی قایم موشک (دالی موشه) لذت خواهد برد.

یادگیری اندازه و شکل اشیاء و درک این نکته که اشیاء در فواصل دورتر کوچک تر هستند در این سن کامل تر می گردد. نوزاد همچنین یاد می گیرید که یک اسباب بازی در همه حال به یک شکل خواهد ماند حتی اگر از زوایای مختلف شکل ظاهری آن فرق کند. در حدود دو سال طول می کشد تا بینایی کودک به خوبی بینایی یک فرد بالغ شود.

چشمهای کودک شما، اشیایی که در محدوده، بینایی اش حرکت کنند را تعقیب می کند

 

 

دسته‌بندی‌ها: سلامت کودک

برچسب‌ها: ,,,,