چطور اضافه وزن باعث تولید استروژن می شود ؟

مجموعه ها فعل و انفعالات فوق در بدن خانم های چاق، و بافت های چربی در بدن آن ها، باعث تولید استروژن می گردد شکل این فعالیت را این گونه می توان توضیح داد :

این فعالیت از راه تبدیل هورمون مردانه که از نظر بیولوژیکی غیر فعال است و آندروستن دیون نامیده می شود انجام می گیرد. این هورمون به میزان زیادی در بدن زن چاق موجود است آندروستن دیون به عنوان پیشرو استروژن شناخته شده است، زیرا هورمونی است که استروژن از آن مشتق می شود آندروستن دیون در چربی بدن تبدیل به استروژن در ونزا اندوژن می شود.

این استروژن ها ساخت بافت های بدن هستند، و با استروژنی که به وسیله تخمدان ها ترشح می شود متفاوت است. یکی از پیش استروژن های دیگر به نام استرون که از کلسترول به وجود می آید. آندروستن دیون را که مشتقی از کلسترول است. به استروژن فعال تبدیل می کند. به عبارت دیگر کلسترول که در بافت های چربی با غلظت بالایی وجود دارد فراهم آورنده ذخیره زیادی از استروژن است، که آن هم به نوبه خود بر آندروستن دیون اثر می گذارد. در نتیجه تولید مداوم استروژن از بافت های چربی، استروژنی را که به وسیله تخمدان ها و به مقدار کمتر به وسیله غدد فوق کلیوی تولید می شود، بالا می برد.

بدیهی است خانم چاقی که استروژن بدنش بالا می باشد. دچار عدم تعادل هورمونی (استروژن و پروژسترون بیش از حد) می شود. و عدم تعادل هورمونی باعث عدم دفع آب از بدن زن، و هم چنین سبب تورم مغز و اضافه وزن می شود. به خاطر داشته باشید که این که سه نشانه، از مهم ترین علائم شناخته شده استروژن اضافی در سندروم پیش از عادت ماهانه می باشد.

بنابراین خانم های چاقی که از سندروم رنج می برند، باید به این نکته توجه کنند که، رژیم غذایی منظم و ورزش می تواند سبب کاهش بافت های چربی و تعادل هورمونی گردد و با از بین رفتن چربی اضافی، بر سندروم های آزار دهنده غالب خواهند شد.

بهترین توصیه جهت کاستن دردها و از بین بردن سندروم برای این گروه، مصرف ترکیبی از رژیم غذایی سالم، توأم با ورزش و ویتامین ها می باشد. اما زنان چاق باید در درمان سندروم خود، به دو مسأله توجه داشته باشند.

۱-معالجه براساس هورمون ۲-کاهش وزن

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,