چطور کهیر و خال را از بین ببریم

کهیر

کهیر ضایعه ای موضعی پوست یا مخاط است و می تواند در هر ناحیه ای از پوست پدید آید و معمولاً ۱ تا ۶ ساعت طول می کشد تا از بین برود. اندازه ضایعه ی کهیر متغیر است و ممکن است با سوزش و خارش همراه باشد. کهیر می تواند از طریق داروها، غذاها، مواد استنشاقی، عفونت ها و آلودگیها به وجود آید عوامل روانی یا تغییر سریع درجه حرارت نیز در ایجاد کهیر دخیل دانسته شده اند. بهترین درمان برای کهیر تشخیص علت و از بین بردن آن است لکن در موارد زیادی علت کهیر مشخص نمی شود. داروهایی مثل آنتی هیستامین ها و کورتون و داروهای موضعی ضد خارش در درمان کهیر بکار می روند.

خال

خالها زانده های مجزا با اندازه و شکل های متفاوت و معمولاً به رنگ قهوه ای یا قهوه ای تیره هستند. رنگ خااها به علت وجود سلولهای حاوی ملانین است خالها به ندرت هنگام تولد وجود دارند و اکثراً در طول ۲۰ سال اول زندگی پدید می آیند ولی ممکن است تا ۴۰ سالگی یا بیشتر هم ظاهر نشوند. خالها نخست نرم، قهوه ای یا سیاه مثل کک مک هستند که به مرور بزرگتر شده و بعضی از آنها ممکن است مو در آوردند. به تدریج خالها تغییر شکل می دهند ولی بعضی از آنها به هیچ وجه تغییر نمی کنند. در نهایت اکثر خالها به تدریج از بین می روند و بقیه ممکن است برجسته شده و بوسیله پایه ای کوچک به پوست ارتباط پیدا کنند.

خال ممکن است پس از قرارگرفتن در معرض آفتاب و گاهی در طول درمان با برخی داروها تیره تر گردد. در دوران بلوغ و در طول حاملگی نیز بزرگتر و رنگ آنها تیره تر می شود. هرگاه تغییر ناگهانی در اندازه و شکل یا رنگ خال پدید آید یا خونریزی و خارش پیدا کند یا درد بگیرد باید بلافاصله با متخصص پوست مشورت نمود خالها اکثراً به دلایل زیبایی برداشته می شوند. معمولی ترین روش برداشتن آنها برش پوست و بخیه کردن ان است. خال اگر در موقع تولد وجود داشته باشد یا قطر بالای ۲۰ سانتی متر داشته باشد باید از نظر بدخیمی بررسی شود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,