چه عواملی سبب تشدید بیماریهای عفونی دستگاه تناسلی زنان می شود؟

نکات زیر سبب اشاعه این بیماری و تشدید بیماریهای عفونی دستگاه تناسلی زنان در جوانع امروزی شده است :

  1. استفاده از نوارهای بهداشتی که تحت نظارت وزارت بهداشت نیز می باشند . بسیاری از این نوارها از مواد آلوده تهیه می شوند. الیاف مصنوعی که در ساخت آنها بکار می رود باعث تشدید حساسیت های موضعی شده و با ایجاد خراش های ریز زمینه را برای میکروب ها آماده می کند این مواد همیشه از دیدگاه طب سنتی از جهت سرطان زایی نیز مورد تردیدند .در ساخت نوارهای بهداشتی باید کاملاً از الیاف طبیعی استفاده نمود در حال حاضر توصیه می شود بانوان هنگام مصرف یک لایه پارچه نخی پاکیزه روی آن بکشند و استفاده کنند.
  2. عدم استفاده ار داروی نظافت (نوره) برای زدودن موهای زائد: داروی نظافت علاوه بر مو زدایی خاصیت شگفت آوری در از بین بردن میکروبها دارد و از آن گذشته باعث کاهش اخلاط بدن و تقویت رحم وتخمدان شده و موجب شادمانی و کم شدن غم و غصه و افسردگی می شود آیا کرم و ژل های شیمیایی ضدعفونت هم اگر فرض کنیم عوارضی ندارند دارای این خاصیت هستند ؟
  3. استفاده از تیغ برای ازاله موهای زائد: معمولاً دستگاه تیغ را در حمام که محیط مرطوبی می باشد نگه داری می کنند در نتیجه قارچ ها و میکروبها روی آن نشو ونما می کنند و هنگام استفاده به دهانه رحم منتقل میگردند .
  4. روابط جنسی که بهداشت آن رعایت نمی شود. دوش گرفتن قبل و بعد از عمل زناشویی و یا حداقل شستشوی موضعی قبل و بعد از آن به طور جدی توصیه می شود دستورات شرعی دین ما براستی در جهان و در طول تاریخ بی نظیر بوده و هست. انواع غسل های واجب وغسل های استحبابی نشانه اهمیت نظافت در فرهنگ اسلامی ما است.

برای رفع این خارش واژن چه توصیه هایی دارید؟
معمولا تحریکات ناحیه پرینه (میان?دو راه) باعث بروز قرمزی و التهاب می شود. خارش این ناحیه بسیار ناراحت کننده است و خاراندن التهاب و قرمزی را افزایش می دهد، بنابراین پس از مشخص شدن علت خارش، لازم است درمان فورا انجام شود. عفونت قارچی با داروهای ضدقارچ درمان می شود که به صورت کرم، شیاف یا قرص در دسترس هستند. اگر این خارش به دلیل واژینیت باشد تا وقتی عامل ابتلا درمان نشود، خارش برطرف نخواهد شد، بنابراین توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک مراجعه کنید. استفاده از برخی کرم های موضعی که توسط پزشک تجویز می شود، می تواند این خارش را بهبود دهد اما در عفونت های مقاوم به کرم های موضعی، معمولا لازم است داروهای ضدقارچ هم به صورت خوراکی مصرف شوند. اگر عفونت دوباره عود کرد، گاهی حتی همسر بیمار هم باید درمان شود. اگر خارش به دلیل حساسیت و تحریک ناحیه وولو باشد، توجه به نوع لباس، مخصوصا لباس زیر ضروری است. پوشیدن لباس تنگ به مدت طولانی، محلی مناسب را برای رشد قارچ ها فراهم و خارش ایجاد می کند بنابراین ساده ترین راه درمان، تعویض لباس
و استفاده نکردن از شلوارهای تنگ به مدت طولانی است.
▪ اما اگر این خارش به دلایل بیماری های زمینه ای و عمومی باشد، چطور؟
در این موارد لازم است حتما بیماری تحت کنترل و درمان قرار گیرد. اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی هستید، این نکات را مدنظر داشته باشید:
۱) به جای نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنید البته این کار را حتما با مشورت پزشک انجام دهید زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.
۲) از کاندوم استفاده نکنید. ژل هایی که به عنوان ژل های روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژل ها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند، توصیه نمی شود.
۳) بهتر است زنان به جای استفاده از دوش مهبل (شست وشوی مهبل با مواد خاص) و اسپری از صابون های ملایمی که ماده پاک کننده قوی ندارند، استفاده کنند.
۴) کمپرس آب سرد، خارش را کم می کند، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کمپرس آب سرد حداکثر ۲ بار در روز بسیار مفید است. بعد از این کار ناحیه را به آرامی با حوله یا پارچه نخی تمیز خشک کنید.
۵) برای تسکین پوست حساس، می توانید از لیف گرم و مرطوب استفاده کنید یا در وان آب گرم بنشینید.

چه عواملی سبب تشدید بیماریهای عفونی دستگاه تناسلی زنان می شود؟

 

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,