چه وقت درمان های موضعی در درمان بیماری های چشمی موثر نیستند ؟

موثر نبودن درمانهای موضعی

به عنوان مثال اگر قرنیه چشم مبتلا شده باشد«درمان» آن به تنهایی کار بیهوده ای است. و یا فرضاً تنها سعی در از بین بردن فشارداخلی مایعات چشم کوشش بی ثمری است. و یا اگر تصور کنیم که در بیماری آب مروارید تنها زجاجیه چشم بیمار است و سعی در درمان همان قسمت کنیم، کار بیفایده ای انجام داده ایم.

طب و بهداشت طبی غالباً بیماریها را به صورت موضعی درمان می کند و عوامل بیماری زا مانند تحریکات ایجاد شده به وسیله یک عامل بیماری زا (از قبیل اسید، میکروب و ..) را موضعی می پندارد. در این میان عواملی نظیر کار پیش از حد چشم، تحریکات خارجی چشمها به وسیله گازها یا مواد شیمیایی یا دود سیگار و یا سایر عوامل فیزیکی نیز باید مد نظر قرار گیرند، زیرا در اکثر موارد اهمیت آنها در بیماریهای چشمی در درجه دوم قرار دارد.

نکته ای که بیشترین اهمیت را در رابطه با بیماریهای چشمی و ناراحتیهای بینایی دارا است، وضع سلامت عمومی بدن است. معمولاً با یک بررسی دقیق و منظمی به راحتی می توان دریافت که بیمار قبلاً به بیماریهای اعضای دیگری غیر از چشمها (کبد، روده ها، کلیه، عروق، قلب و .. ) مبتلا نشده و یا در مرحله شروع ابتلا بوده است.

در جستجوی علتها

تنها با انجام مراقبتهای بهداشتی از طریق دفع عوامل عمومی و موضعی می توان بیماریها و نواقصی را که در چشم به وجود می آیند، رفع نمود. در صورتی این نتیجه حاصل خواهد شد که ضمن مبارزه با علتهای بیماری، برای دفع سموم موجود در بدن به آن اجازه داده شود تا برای به دست آوردن دوباره نیرو و انرژی عصبی و ساختاری خویش تلاش کند.

اگر علتهای اصلی بیماری پیدا نشود، تلاشهای شخصی بیمار نیز در مسیر صحیح پیش نخواهد رفت. بیمار خود چیزی در این باره نمی داند و تصور می کند که تنها با مصرف ویتامینها، یا دارو و یا یک عمل جراحی دوباره بینایی خود را به دست می آوردو ضمناً انتظار دارد که همه کمکها از بیرون به او برسد و در این میان هیچکس او را برای انجام یک تلاش فردی در جهت بهبود واقعی وادار نمی کند و سپس علل اصلی بیماری فراموشش می شود. درمانهای دارویی برای «بیماریهای» چشمی مانند سایر ناراحتیها، غیر طبیعی و مخرب هستند. این درمانها، بیمار را خسته و مسموم نموده و ذخایرحیاتی او را از بین می برد و در عین حال به جای اینکه بافتهای بیمار را درمان کند، باعث تحریک و نابودی موضعی آنها می شود.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,