چگونه در محل کار نه بگوییم(1)

«یکی از کارمندان خوب من به تازگی استعفا داده است. می توانی مسئولیتهای او را بر عهده بگیری؟ این فرصت خوبی است و اضافه حقوق هم خواهی داشت».

به گزارش مجله زنان، اینجا چه اتفاقی افتاده است: این مسئولیتی موقتی است و اینطور به نظر میرسد که نمی توانید آن را رد کنید. مدیرتان می خواهد موقعیت بالاتری با مسئولیت بیشتر و حقوق بیشتر به شما بدهد، لازم به ذکر است که این موقعیت احتیاج به زمان بیشتری مثلاً سه تا پنج روز در هفته دارد، در حالیکه قبلاً یک یا دو روز کار می کردید. به این فکر می کنید که هر کسی دیگری جای شما بود شاید پاسخ مثبت می داد. باز هم فکر کنید، میدانید که میتوانید از عهده اش بربیائید. شما به تازگی با کسی آشنا شده اید که باید وقت بیشتری را به او اختصاص دهید یا شاید در شرف ازدواج هستید، شاید به تازگی بچهدار شده اید و شاید هم فرزند نوجوانی دارید که باید بیشتر به او رسیدگی کنید.

پاسخ: «بسیار متشکرم که تا این حد به من لطف دارید، اما در حال حاضر نمی توانم مسئولیت اضافه ای را بپذیرم. باز هم ممنونم».

هشدار: درخواستهای وسوسه انگیز را تحلیل و موقعیتهای زندگی خصوصی اتان را به خوبی بررسی کنید. نباید بی گدار به آب بزنید و زندگیتان را در معرض خطر قرار دهید.

«در همان شرکتی که دوستت «استلا» کار می کند، یک کار خوب پیدا کردم. درخواستم را دادهام. ممکن است به استلا زنگ بزنی و از او بخواهی که درخواستم را در الویت قرار دهد»؟

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شما در موقعیت دشواری قرار گرفته اید زیرا از نحوه کار کردن این شخص هیچ اطلاعی ندارید. او دوست صمیمی شما نیست و نمیخواهید به خواسته او عمل کنید. اگر به استلا زنگ بزنید خود را نزد او خراب کردهاید. اگر او کار اشتباهی انجام دهد، استلا دیگر هرگز به شما اعتماد نخواهد کرد.

پاسخ: یک پاسخ رک بهترین کار است. «فکر نمی کنم استلا بتواند خیلی کمک بکند.» یا «بگذار ببینم چطور می توانم به استلا دسترسی داشته باشم». یا «من آنقدر روی او نفوذ ندارم. خودت باید کاری بکنی».

هشدار: دنیای تجارت بسیار کوچک است. تا زمانی که از روند کاری کسی مطمئن نشده اید و به او اعتماد ندارید خود را درگیر چنین مسئولیت های نکنید.

«این طرح رامی پسندی »؟

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شما اصلاً از این طرح خوشتان نیامده و فکر می کنید اصلا مناسبب کاری که می کنید نیست اما از این می ترسید که اگر نظرتان را صریح بگوئید بار دیگر نظر شما را نپرسند.

پاسخ: «من طرح های بهتری دارم» (مستقیم مخالفت نکنید، بلکه یک نه غیرمستقیم بگوئید)

هشدار: اگر مجبورید با طرحی که نمیپسندید کار و یا زندگی کنید، باید نظر خود را صراحتاً اعلام و انتقادی مفید و سالم را بیان کنید.

«اگر برایت اشکالی ندارد، میخواهم در پایان این گزارش اسم خودم را امضاع کنم».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: البته، او موارد گزارش را دسته بندی کرده، علامت گذاری کرده و از آن کپی تهیه کرده است. او در روند تهیه این گزارش کارش فوق العاده بوده و همکاری شایسته ای داشته است.

پاسخ: با گرمی لبخند بزنید و بگوئید (( در مورد این یکی نه، برایش خیلی زحمت کشیده ام)).

هشدار: اگر زحمات شما جزئی از اعتبار این گزارش است به دیگران اجازه ندهید که زحمات شما را از بین برده و از آن استفاده کنند.

چگونه در محل کار نه بگوییم(1)

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,