چگونه در محل کار نه بگوییم(4)

فروشنده لوازم آرایش همانطور که مقابل آینه دارید رنگ رژ لب را روی لب هایتان امتحان می کنید. میگوید: «این رنگ به شما خیلی می آید. کاملاً با رنگ چشمهایتان هماهنگ است و طراوت بیشتری به چهره اتان میبخشد. بر ایتان بسته بندی اش کنم»؟

به گزارش مجله زنان، اینجا چه اتفاقی افتاده است: یک زن چرب زبان که در پشت سکوی فروش لوازم آرایش ایستاده است سعی می کند یک رنگ جدید از محصولاتش را روی گونه و لبهای شما آزمایش کند. شما هرگز از چنین رنگی استفاده نکردهاید و دوست ندارید با استفاده از رنگهای تند محور توجه دیگران در جمع باشید. شما هیچ علاقه ای به این رنگ ندارید.

پاسخ: نه

هشدار: مجبور نیستید به چنین فروشنده ای توضیح دهید و یا برایش بهانه بیاورید و به علاوه اصلاً نباید نگران جریحه دار کردن احساس او باشید. همانطور که مجبور نیستید به والدین، دوستان و حتی همکارانتان به خاطر پاسخ منفی اتان توضیح دهید. وقتی از خرید چنین رنگی برای لوازم آرایشتان اطمینان ندارید شک نکنید که خرید آن باعث می شود تا بلا استفاده در میان انبوهی از لوازم آرایشتان در گوشه ای از کشو انبار شود و شما هم هرگز به یاد آن نخواهید بود.

فروشنده لوازم ورزشی اصرار می کند: «اگر این وسایل را نخرید پشیمان می شوید. آنها همه کاره هستند. تمام ورزشکاران حرفهای از آن استفاده می کنند».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شغلی او این است که چیزی به شما بفروشد. حتی اگر یک لباس شنای تنگ هم از او بخرید به شما می گوید که در آن فوق العاده هستید. ممکن است حتی او پورسانتی کار کنند یعنی هر چه بیشتر بفروشد، چک حقوقی چرب تری خواهد داشت. او زمان زیادی را صرف شما خواهد کرد تا در اتاق پرو انواع سایزها و رنگها را امتحان کنید. احساس می کنید بچهای هستید که حتماً باید چیزی بخرید.

پاسخ: «نه. باید در موردش فکر کنم».

هشدار: وظیفه اوست که به شما کمک کند. اگر دست خالی از فروشگاه خارج شوید هیج اشکالی ندارد. به محض اینکه فروشگاه بیرون بیایید او سرگرم مشتری دیگری خواهد شد اگر هم از نخریدن آن وسیله پشیمان شوید به راحتی می توانید برگردید و آن را بخرید.

وکیل تان در حالیکه پیش خود میخندد میگوید: «این برگه را امضا کن، خیلی راحت تمام کارهایت را درست می کنم.

اینجا چه اتفاقی افتاده است: می خواهید باور کنید او می تواند کارهایتان را سروسامان دهد و بدون اینکه دردسر رفتن به دادگاه و طی مراحل آن را داشته باشید، مشکلتان برطرف خواهد شد. شما نسبت به تبلیغات پرسروصدای وکلا مشکوک هستید اما تحت تأثیر دفتر کار بزرگ و زیبای او قرار گرفته و خود را در مقابلی او کوچک احساسی می کنید. چطور می توانید از چنین مخمصه ای فرار کنید؟

پاسخ: «نه، می خواهم در مورد حرفهایتان فکر کنم». یا «نه، قبل از اینکه تصمیم بگیرم، ترجیح می دهم با وکیل دیگری هم صحبت کنم».

هشدار: وقتی وکیلی دارد در مورد چیزی که اصلا نمی شود آن را پیش بینی کرد و یا حتی آن را سر و سامان داد قولی به شما می دهد باید بسیار هوشیارانه عمل کنید.

چگونه در محل کار نه بگوییم(4)

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,